Homepage       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie

 

 

10. díl - květen 1978

Forest měli titul v kapse, pohár pro fotbalového mistra Anglie byl předán, zbývalo ale ještě odehrát dva zápasy, které byly na programu v květnu. Reds už vlastně neměli co ztratit, ale určitě chtěli sezonu dokončit se ctí. To znamená prodloužit sérii zápasů bez porážky, která trvala již od listopadu.

V úterý 2. května se novopečený anglický šampion představil na The Hawthorns. V zajímavém duelu s West Bromwichem padly všechny čtyři góly v prvním poločase. V 16. minutě poslal Colin Barrett míč na branku a do sítě jej prodloužila hlava Iana Bowyera (na snímku). O deset minut později vyrovnal Brown a ve 35. minutě šli Baggies do vedení. Regisova hlavička trefila břevno a odražený míč dopravil za Shiltonova záda Hughes. Ale vzápětí bylo zase srovnáno. Batson srazil v šestnáctce Barretta a penaltový specialista John Robertson nezaváhal. Výsledek 2:2 pak zůstal až do konce.

Na samotný závěr sezony měli fanoušci přichystaný bonbónek – souboj dvou nejlepších celků ligy na liverpoolském Anfieldu. Pro Forest to byl šestý zápas během tří dnů, domácí asi měli v hlavě již blížící se finále Poháru mistrů, přesto 50 021 diváků sledovalo zajímavé utkání. Liverpool toužil po pomstě za nedávné finále League Cupu a pochopitelně se chtěl vytáhnout proti mužstvu, které mu sebralo mistrovskou korunu. Ovšem jednou z hlavních překážek snahy domácích představoval Larry Lloyd, někdejší stoper Liverpoolu. Perfektně organizoval obranu, odrážel útoky jako skála a spolu s Peterem Shiltonem měl hlavní podíl na tom, že Reds neinkasovali. Na druhé straně také žádná z akcí neskončila gólem, a tak se oba konkurenti rozešli bezbrankovou remízou.

Na Anfieldu chyběl v sestavě Forest – vůbec poprvé v průběhu I. divize – Kenny Burns, jemuž manažer Clough umožnil odjet do Londýna převzít cenu pro nejlepšího hráče sezony na základě hlasování novinářů. To ovšem nebylo jediné individuální ocenění pro mistrovský tým ze City Ground. V hlasování hráčů získal cenu pro nejlepšího hráče Peter Shilton (před druhým Archie Gemmillem), Tony Woodcock zvítězil v anketě o nejlepšího mladého hráče roku, do ideální jedenáctky I. divize se dostali Peter Shilton a John Robertson. A nikoho asi nepřekvapilo, že se Brian Clough stal manažerem roku.

Forest svým triumfem v lize a zejména způsobem, jakým soutěž ovládli, šokovali celou Anglii. O plných sedm bodů předstihli druhý Liverpool a za celý ligový ročník prohráli jen třikrát. K tomu získali League Cup a v FA Cupu dospěli do čtvrtfinále. Všechny pochybovače, kteří při jejich ostrém nástupu na začátku sezony tvrdili, že „tahle bublina brzy praskne“, postupem času přesvědčili, že lize vládnou právem. Brian Clough to v televizním pořadu Sportsnight vyjádřil jasně, když moderátorovi Johnu Motsonovi řekl: „Jdeme každý zápas vyhrát. Jdeme pobavit diváky. Hrajeme tak, aby lidé chtěli navštěvovat fotbalové zápasy. A jednoho dne, Johne, vy a lidé z vaší profese uznáte, že jsme opravdu dobré mužstvo!“

Tehdejší hráči se často zmiňovali o tom, že je k úspěchu dovedl i týmový duch. „Drželi jsme pohromadě a u šálku čaje jsme probírali všechno možné,“ říká Larry Lloyd. „Hráči dělali spoustu věcí společně, což upevnilo vztahy v týmu. Jeden respektoval druhého,“ doplňuje John McGovern.

A na vrcholu všeho stála nejlepší manažerská dvojice v zemi – Brian Clough a Peter Taylor. „Byli jsme jako bratři. Společně jsme k úspěchu došli rychleji, než by se tak stalo individuálně,“ zmínil se svého času Taylor. V jejich vztahu i jednání hrál značnou roli humor, což atmosféře jistě pomohlo. „Clough měl Taylora opravdu rád,“ vzpomíná Martin O’Neill.

Dejme na závěr našeho seriálu slovo manažerskému géniovi Brianu Cloughovi, který je dodnes spojován s ligovým titulem Forest jako hlavní postava: „Nějaký novinář-idiot napsal, že hráči podávali takové výkony proto, že ze mě měli strach. Hloupost. Nikdy nehraješ dobře, když máš strach – naši kluci šli na hřiště volní jako ptáci, volní jako motýlci. Jiný pitomec napsal, že jsme měli štěstí. Jasně, můžeš mít kliku jednou, dvakrát, třikrát i čtyřikrát. Ale jistě nemůžeš mít štěstí ve 42 zápasech!“
 

Nottingham Forest 1977/78 - hráčský kádr 

BRANKÁŘI

Peter Shilton
liga – 37 zápasů, FA Cup – 6 zápasů

John Middleton
liga – 5 zápasů, League Cup – 1 zápas

Chris Woods
League Cup – 7 zápasů

OBRÁNCI

Viv Anderson
liga – 37 zápasů, 3 góly; FA Cup – 5 zápasů; League Cup – 8 zápasů, 1 gól

Kenny Burns
liga – 41 zápasů, 4 góly; FA Cup – 6 zápasů; League Cup – 8 zápasů

Larry Lloyd
liga – 26 zápasů; FA Cup – 2 zápasy; League Cup – 6 zápasů, 1 gól

Colin Barrett
liga – 35 zápasů, 2 góly; FA Cup – 3 zápasy; League Cup – 5 zápasů

David Needham
liga – 16 zápasů, 4 góly; FA Cup – 6 zápasů

Frank Clark
liga – 13 zápasů, 1 gól; FA Cup – 3 zápasy; League Cup –  zápasy

ZÁLOŽNÍCI

Martin O’Neill
liga – 40 zápasů, 8 gólů; FA Cup – 6 zápasů, 2 góly; League Cup – 8 zápasů, 3 góly

John McGovern
liga – 31 zápasů, 4 góly; FA Cup – 4 zápasy; League Cup – 7 zápasů, 1 gól

Archie Gemmill
liga – 34 zápasů, 3 góly; FA Cup – 4 zápasy

John Robertson
liga – 42 zápasů, 12 gólů; FA Cup – 6 zápasů, 3 góly; League Cup – 8 zápasů, 3 góly

Ian Bowyer
liga – 28 zápasů, 4 góly; FA Cup – 3 zápasy; League Cup – 8 zápasů, 6 gólů

ÚTOČNÍCI  

Tony Woodcock
liga – 36 zápasů, 11 gólů; FA Cup – 6 zápasů, 4 góly; League Cup – 8 zápasů, 4 góly

Peter Withe
liga – 40 zápasů, 12 gólů; FA Cup – 6 zápasů, 2 góly; League Cup – 8 zápasů, 5 gólů

John O’Hare
liga – 10 zápasů; FA Cup – 1 zápas; League Cup – 2 zápasy, 1 gól

 

                                                               


1. díl seriálu - srpen 1977
2. díl seriálu - září 1977
3. díl seriálu - říjen 1977
4. díl seriálu - listopad 1977

5. díl seriálu - prosinec 1977
6. díl seriálu - leden 1978
7. díl seriálu - únor 1978
8. díl seriálu - březen 1978
9. díl seriálu - duben 1978

 

Další články z rubriky Pohled do historie:
Když Forest zdolali Barcelonu

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na třetí pokus
Když Forest dobývali Evropu
Nejhorší přestupy Forest v dějinách
City Ground v historických snímcích