Homepage       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie


2. díl - září 1977

Po třech kolech nejvyšší anglické soutěže tedy měli Forest plný počet bodů a skóre 7:1 a za sebou bezproblémový postup do druhého kola Ligového poháru. Na nováčka opravdu skvostný start, který měl pochopitelně odezvu v médiích, která se už tehdy výrazně podílela na fotbalové atmosféře v Anglii. Například deník The Sun už po těch třech kolech psal o tom, že Forest jsou nejvíce vzrušujícím týmem First Division. Pravdou ale také je, že řada dalších médií škodolibě čekala, až nováček klopýtne a bude možné si to hezky vychutnat. Stát se tak mělo 3. září, kdy Reds vyrazili na Highbury střetnout se s Arsenalem.

Dlužno dodat, že nepřející hlasy měly - protentokrát - pravdu. Arsenal zvítězil 3:0 a je pravdou, že zaslouženě. "Highbury bylo jedno z míst, kde to opravdu nebylo snadné," uznává John McGovern. "Arsenal měl tehdy skvělý tým a zápas s ním nás vrátil na zem. Je fakt, že tehdy byl okruh týmů, které mohly vyhrát ligu, širší než dnes. Ale my jsme věřili, že můžeme porazit každého." Tehdejší pracovník BBC a fanda Arsenalu Bob Wilson si výsledek užíval - prohlásil, že Forest je bublinou, která praskne a předpovídal, že nottinghamský tým zapadne do průměru. Brzy ale svých slov litoval a jeho komentář měl brzy ohlas ve skandování fanoušků na City Ground. Populárním pokřikem se stalo: "If you ‘ate Bob Wilson, clap yer ‘ands!" 

Za týden jeli Forest opět ven, tentokrát do Wolverhamptonu na Molineux. To není z Nottinghamu daleko, a tak na zápas vyrazilo něco mezi 10 a 15 tisíci fanoušků Reds. Domácí klub měl pro hosty vyčleněn sektor jen o 5 000 míst, a tak se fanoušci docela promíchali. Policie s tím asi měla docela problém. Každopádně Reds odehráli zápas výborně, alespoň tedy jeho převážnou část. Poločasové vedení zařídil hostům přesnou hlavičkou kanonýr Withe po dlouhém přímém kopu Burnse. Ve druhé půli se svou rychlostí prosazoval Woodcock, po jedné z jeho akcí našel Robertson Bowyera, jenž zvýšil na 0:2. O čtyři minuty odcentroval Withe a Woodcock nekompromisně zakončil třetí brankou. Závěr sice patřil domácím, kteří snížili na 2:3, ale hlavní bylo, že Reds získali plný počet bodů.

Forest měli z pěti zápasů na kontě čtyři vítězství, ale manažer Brian Clough s asistentem Peterem Taylorem stále mysleli na posílení týmu. A na obzoru byl příchod dvou opravdu skvělých hráčů. Tím prvním byl Peter Shilton, brankář Stoke City, tedy mužstva, které v minulé sezoně sestoupilo do druhé divize. Clough za něj nabídl 270 000 liber (tehdejší klubový rekord) a 13. září se reprezentační gólman stal  hráčem Forest.

Shilton už 17. září nastoupil v ligovém zápase doma proti Aston Ville a moc práce neměl. Forest velmi přesvědčivě zvítězili 2:0 brankami Woodcocka a Robertsona, když obě připravil Withe. Bian Clough před utkáním převzal cenu pro Manažera měsíce srpna. Příchod Shiltona byl obrovským posílením týmu, vyzařovala z něj jistota a dokázal velmi dobře dirigovat spoluhráče. Stoper Larry Lloyd oceňuje, že klub za takovou posilu neváhal vyplatit na tehdejší poměry opravdu velkou sumu peněz: "Forest tehdy řídil klasický výbor a klub nepatřil k nejbohatším. Takže takový nákup byl dílem velké odvahy, za což patří vedení uznání. Se Shiltonem za zády jsme měli daleko více sebedůvěry." Klub utratil za Shiltona spolu s letním přestupem Burnse celkem 400 000 liber. A to byl pořádný balík. Nebyl to však poslední přestup.

Poslední zářijový zápas Forest odehráli v Leicesteru. Bylo to celkem jednoznačné vítězství 3:0, mezi střelce se zapsali O’Neill, Woodcock a Robertson z penalty. Poté, co se v týmu objevil Shilton, nezbývalo místo v brance na Johna Middletona, mezi fanoušky mimochodem velmi populární osobu. Tento brankář byl odchovancem Forest, pravidelně chytal od sezony 1974/75, byl to stále ještě velmi mladý hráč, bylo mu teprve 20 let! Ovšem bylo zřejmé, že číslo jedna na dresu je teď připravené pro někoho jiného. Brian Clough tedy udělal zajímavý tah - přilákal z Derby County bojovného skotského záložníka Archie Gemmilla (na snímku), kterého dobře znal ze svého někdejšího působení v tamním klubu, opačným směrem putoval právě Middleton spolu s 25 000 liber. "Vůbec jsem se o přestupu nerozmýšlel," řekl Archie Gemmill. "Clougha jsem znal z Derby a očekával jsem, že s ním přijdou trofeje. Manažer z devadesáti devíti případů ze sta dokázal vybudovat tým, který funguje." Opravdu prorocká slova.

1. díl seriálu - září 1977
3. díl seriálu - říjen 1977
4. díl seriálu - listopad 1977

5. díl seriálu - prosinec 1977
6. díl seriálu - leden 1978
7. díl seriálu - únor 1978
8. díl seriálu - březen 1978
9. díl seriálu - duben 1978
10. díl seriálu - květen 1978


Další články z rubriky Pohled do historie:

Když Forest zdolali Barcelonu

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na trřetí pokus
Když Forest dobývali Evropu
Nejhorší přestupy Forest v dějinách