Homepage       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory


3. díl - říjen 1977

Během září tedy Reds posílili dva velice kvalitní hráči v podobě Brankáře Petera Shiltona a záložníka Archie Gemmilla. Zatímco Shilton si již debut odbyl v duelu proti Aston Ville, Gemmill na svůj první start musel počkat do 1. října, kdy Forest doma hostili Norwich City. V základní sestavě pro toto utkání vystřídal Johna McGoverna a dlužno dodat, že Archie se při své premiéře nijak zvlášť nepředvedl - působil nejistě a kazil řadu přihrávek. Ani celému týmu se utkání moc nepovedlo, byla z toho remíza 1:1, což znamenalo první ztrátu na domácím hřišti, navíc první inkasovaný gól na City Ground. Do vedení poslal domácí hlavou Kenny Burns, byl to jeho premiérový střelecký zápas v klubu, v 77. min. ovšem Martin Peters srovnal a zamezil Forest usadit se na čele tabulky.   

To se ovšem velice brzy změnilo. Již v úterý přijel do Nottinghamu Ipswich, tehdy velice silný tým vedený Bobby Robsonem a v sestavě např. s obráncem Anglie Mickem Millsem - ten ovšem udělal kardinální chybu, před zápasem v celostátním tisku Forest kritizoval, čímž ulehčil manažeru Brianu Cloughovi práci. Hráči Reds měli o motivaci postaráno, nehledě na to, že během zápasu se z ochozů ozývalo sborové volání: "Mick Mills - Mick Mills - Shut-yer-mouth!" Samotný zápas se stal úžasným představením útočníka Forest Petera Withe (na snímku vpravo), který obranu hostů doslova zdemoloval, vstřelil všechny čtyři góly utkání! Obvykle když střelec dosáhne hattricku, nemluvě o čtyřgólovém úspěchu, vezme si na památku míč, s nímž se utkání hrálo. Obránce Kenny Burns vzpomíná: "Peter si míč samozřejmě chtěl vzít, ale přišel Cloughie a vše okomentoval - pokud se s ním doma budeš učit, jak hrát, potom ti ho možná dám! A opravdu si ho nechal u sebe. Myslím ale, že nakonec mu Cloughie přece jen ten balón dal v pátek ráno." Vzhledem k tomu, že ve stejném kole Manchester City prohrál v Coventry, Forest se posunuli do čela tabulky první divize.

V sobotu 8. října si Reds zajistili remízu 0:0 na hřišti West Hamu, což znamenalo, že v dalším zápase se na City Ground střetne první s druhým. Forest po deseti kolech vedli tabulku se 16 body, druhý Manchester City měl bodů 15 stejně jako třetí Liverpool. 15. října se na tribuny City Ground vměstnalo 35 572 diváků, což byl dosavadní rekord tohoto ročníku. A k vidění byl skvělý fotbal s množstvím šancí na obou stranách. Hosté z Manchesteru se ujali vedení, když se po rohovém kopu v šestnáctce nejlépe orientoval Brian Kidd a propálil Shiltona. Reds odpověděli po akci Johna Robertsona, který po typickém úniku na levém křídle nasměroval přízemní míč do trestného území, kde ve skvělé pozici před brankou na malém vápně nezaváhal Tony Woodcock. Po obrátce skvělé fotbalové představení pokračovalo a už se zdálo, že dojde k dělbě bodů. V závěrečné fázi zápasu ovšem opět pronikl po levé straně John Robertson - přízemním centrem hledal Woodcocka, který byl úplně sám před brankou a nebylo by pro něj problém skórovat. Na poslední chvíli mu ale "sebral" míč zničehonic se zjevivší Peter Withe. Diváci už začínali křičet, protože měli za to, že Withe Woodcockovi zbytečně zabránil v možnosti dít gól. Jenže hrdina z nedávného zápasu proti Ipswichi se z otočky napřáhl a míč skončil za zády hostujícího gólmana Joe Corrigana.    

O dva dny později jeli Forest hrát "testimonial match" pro Johna Harrise na stadion Bramall Lane s domácím Sheffieldem United. Takové zápasy obvykle bývají přáteláky se vším všudy. Colin Barrett, který v té době hrával za Forest stabilně na postu levého beka, vzpomíná: "Jeli jsme na zápas a v autobuse nebyl Brian Clough ani asistent Peter Taylor, sestavu dal v kabině dohromady kondiční trenér Jimmy Gordon. Říkali jsme si - paráda, odkopeme si v pohodě přátelák a pojedeme domů. V poločase to bylo 1:1, v kabině děláme různé legrácky a tak. Jenže najednou tam vtrhl Cloughie jako uragán. Sepsul nás a hned - ve druhé půli chci vidět šest gólů! Nechtěli jsme hazardovat s jeho důvěrou, a tak jsme druhý poločas odehráli jako pohárové finále. Hráči Sheffieldu na nás nevěřícně koukali, ale fakt je, že jsme vstřelili dalších pět gólů a vyhráli 6:1. Clough prostě chtěl, abychom si byli vědomi toho, že jsme profesionálové, kteří musí na hřišti plnit, co je třeba."

V lize Reds pokračovali v nastoleném kurzu. Na Loftus Road porazili Queens Park Rangers 2:0 brankami Iana Bowyera a Kennyho Burnse a 29. října doma rozdrtili Middlesbrough 4:0. Zápas se ohromně povedl bekovi Vivu Andersonovi, který po pravé straně podnikal zničující útoky a dvakrát se dokonce zapsal mezi střelce. Další dva góly přidali Ian Bowyer a John McGovern. "Využíval jsem každé příležitosti chodit dopředu, to v tehdejší době nebylo až tak obvyklé," říká Viv Anderson.

Forest si mezi těmito dvěma zápasy připsali ještě další cenný skalp. V městském derby hraném 25. října porazili Notts County 4:0 ve třetím kole League Cupu. V brance si odbyl debut 17letý Chris Woods, protože Peter Shilton již hrál pohárovou soutěž za Stoke. Později měl tento blonďatý mladíček sehrát v pouti zvané League Cup ještě hodně významnou roli... O branky v síti Notts se postarali Bowyer (dvakrát), Robertson z penalty a Woodcock. 

 

 

 

 

1. díl seriálu - srpen 1977
2. díl seriálu - září 1977
4. díl seriálu - listopad 1977
5. díl seriálu - prosinec 1977
6. díl seriálu - leden 1978
7. díl seriálu - únor 1978
8. díl seriálu - březen 1978
9. díl seriálu - duben 1978
10. díl seriálu - květen 1978

 

Další články z rubriky Pohled do historie:
Když Forest zdolali Barcelonu

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na třetí pokus
Když Forest dobývali Evropu
Nejhorší přestupy Forest v dějinách