Homepage       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory


4. díl - listopad 1977

Nováček na čele I. divize. Takový pohled i na začátku listopadu hřál u srdce fanoušky Forest, namlsané navíc třemi výhrami v řadě ve druhé polovině října.

Výlet do Londýna na Stamford Bridge v sobotu 5. listopadu měl znamenat další rozšíření bodového konta. Chelsea, která postoupila do nejvyšší soutěže společně s Forest, se trápila v dolní polovině tabulky a neočekávalo se, že by měla rozjetý tým zastavit. Jenže Reds podali mizerný výkon, s odstupem hodnocený jako nejhorší v sezoně, a prohráli 0:1.

Ve stejný den F. A. zveřejnila, že jedním z mužů, s nimiž bude jednat o obsazení postu manažera anglické reprezentace (uvolněného nečekaně Donem Reviem) je také Brian Clough. Tato skutečnost, kterou vzápětí potvrdil i předseda Forest Brian Appleby, příznivce klubu velmi znepokojila. Bylo totiž zřejmé, že Clough byl v očích anglické fotbalové veřejnosti na toto místo hlavním favoritem.

Nicméně liga pokračovala, v sobotu 12. listopadu přijel na City Ground Manchester United vedený Davem Sextonem. Hrát se začalo za krásného podzimního počasí a na trávníku zalitém sluncem se borci Forest pohybovali tak, jako by vůbec nebyli ve své kůži. Hosté se dostali do vedení, a když poté John Robertson spálil vyloženou šanci, více než 30 tisíc diváků na tribunách začínaly ovládat pochybnosti. Nad stadionem se tou dobou začínaly kupit temné mraky, které vývoj zápasu z pohledu Reds celkem věrohodně dokreslovaly. Ale hned na začátku druhé části hry se k míči po zblokované střele Archieho Gemmilla dostal stoper Kenny Burns a jako bývalý útočník uplatnil střelecký instinkt a chladnokrevně vyrovnal. Krátce nato se obloha otevřela, hřiště začala intenzivně kropit voda, charakter počasí se prostě o 180 stupňů otočil. V těchto extrémních podmínkách nakonec Forest rozhodli o vítězství 2:1, když centr Petera Withea usměrnil hlavou do sítě soupeře Archie Gemmill. A to ještě John Robertson neproměnil penaltu po faulu na Woodcocka.

O týden později Forest vyrazili do Leedsu, kam se tak po třech letech od svého vynuceného odchodu vrátil Brian Clough. Domácí díky kontroverznímu gólu zvítězili 1:0 (brankář Shilton ležel otřesený na zemi a domácí přesto rozjeli akci, kterou zakončili gólem do odkryté banky), ale podle pamětníků to byl oboustranně vynikající fotbal v ohromném tempu. Reds prostě tentokrát měli smůlu. Tato porážka však byla na další více než rok v lize poslední... Kapitán týmu John McGovern  (na snímku) vzpomíná: "Byl to jeden z nejlepších zápasů, co jsem kdy zažil. Když jsem odcházel ze hřiště, Clough mi řekl: ,Dnes jsi neodehrál ani jeden míč špatně.‘ Sám jsem cítil, že se mi dařilo. Je fakt, že jsem se v Leedsu, kde jsem si spolu s Cloughiem prožil těžké chvíle, chtěl ukázat."

Brian Clough s asistentem Peterem Taylorem vždy dbali na to, aby tým držel pohromadě. Občas pro tento účel zorganizovali akci, která se vymykala obvyklým standardům. Sem patřil i narychlo sjednaný zájezd do Izraele, kde pak Forest 22. listopadu porazili Maccabi Tel Aviv 6:1.

Po návratu se Reds utkali doma s tehdy velmi silným West Bromwich Albion a souboj skončil bezgólovou remízou. Navzdory 31 098 fanouškům v ochozech si rozladěný Brian Clough postěžoval na "nedostatečnou podporu".

Gólových hodů se diváci naopak dočkali v úterý 29. listopadu, kdy se ve 4. kole League Cupu představila na City Ground Aston Villa. Útočný fotbal domácích přinesl ovoce, Reds vyhráli 4:2 díky gólům Larryho Lloyda, Viva Andersona, Petera Withea a Tonyho Woodcocka. V brance místo Shiltona znovu nastoupil Chris Woods.

Na konci listopadu Forest stále vévodili tabulce, postoupili do osmifinále League Cupu a navzdory několika výsledkovým nezdarům předváděli skvělý fotbal. Otázkou bylo, jak dopadnou jednání v Londýně ohledně Cloughovy budoucnosti. Lokální tisk vedl kampaň na podporu jeho setrvání v Nottinghamu, fanoušci organizovali petici se stejným cílem. Všichni tušili, že kdyby Brian odešel k reprezentaci, asi by to pro Forest mělo fatální důsledky... 


1. díl seriálu - srpen 1977
2. díl seriálu - září 1977
3. díl seriálu - říjen 1977
5. díl seriálu - prosinec 1977
6. díl seriálu - leden 1978
7. díl seriálu - únor 1978
8. díl seriálu - březen 1978
9. díl seriálu - duben 1978
10. díl seriálu - květen 1978

 

Další články z rubriky Pohled do historie:
Když Forest zdolali Barcelonu

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na třetí pokus
Když Forest dobývali Evropu
Nejhorší přestupy Forest v dějinách