Homepage       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory


6. díl - leden 1978

Opravdu vydařený rok 1977 Forest zakončili výhrami v Newcastlu a Bristolu a bezpečně trůnili na špičce tabulky I. divize. Tým z Nottinghamu byl vážným aspirantem na titul, byť se to donedávna málokdo odvážil vyslovit nahlas.

Již 2. ledna 1978 se Reds znovu představili na City Ground proti v tabulce druhému Evertonu. Důležitost souboje podtrhla i návštěva, na stadion se vměstnalo 44 030 diváků, což znamenalo, že poslední dva domácí duely (předtím 26. prosince s Liverpoolem) zhlédlo přes 90 tisíc lidí. To byla jistě velmi pádná odpověď na nedávnou Cloughovu kritiku týkající se údajně vlažné podpory ze strany nottinghamské fotbalové veřejnosti. Samotný zápas s Evertonem skončil 1:1, když gól Forest vstřelil z penalty John Robertson (na snímku).

V sobotu 7. ledna Reds bez větších potíží zdolali ve 3. kole F. A. Cupu třetiligový Swindon Town 4:1, o branky se postarali dvakrát Tony Woodcock a jednou Peter Withe a John Robertson.

Souboj s největším rivalem následující víkend byl ve světle nedávných bojů s liverpoolskými soupeři pro namlsané fandy Reds možná o něco méně atraktivní než obvykle, zápas v Derby na Baseball Ground skončil překvapivou bezgólovou remízou, která pro domácí tým, usazený ve středu tabulky, byla jistě úspěchem.

Forest stále byli ve hře o League Cup a pro postup do semifinále této soutěže si přijeli do Bury. Třetiligového soupeře na jeho napěchovaném stadionu Gigg Lane (21 268 diváků) Cloughovi svěřenci porazili 3:0 brankami Iana Bowyera, Martina O’Neilla a Johna Robertsona. Finále ve Wembley se najednou přiblížilo rychleji, než si kdo stačil uvědomit...

Ovšem nezadržitelně pokračovala i liga a na City Ground mířil Arsenal, v tabulce čtvrtý. Reds v sobotu 21. ledna uspořádali pomstu za podzimní prohru na Highbury. Mužstva vyběhla na hřiště, které pokrýval velice těžký terén. „Když se podíváš na dnešní zápasy, hrají se na krásně rovném trávníku,“ říká tehdejší levý bek Forest Colin Barrett (na snímku). „Hráči nemusejí mít obavy ze špatného odskoku míče, neznají, co je to bahno, je-li trochu mokro, zápas se odkládá. Za našich časů se hřiště často tak rozrylo, že na konci sezony na něm byl velký kosočtverec hlíny, tráva byla jen v rozích a trochu na krajích. Když jsme tedy chtěli hrát na trávě, museli jsme to vzít přes křídla. Myslím si, že dnešní fotbalisté by na takovém terénu asi ani nehráli...“ Arsenal zahájil zápas aktivněji a zpočátku musel Peter Shilton ukázat hodně ze svého brankářského umění, aby se hosté neradovali z gólu, hlavně při šanci Alana Sunderlanda. Postupně se začala karta obracet, David Needham dal hlavou vedoucí gól a další poté přidal z protiútoku Archie Gemmill. V závěrečné fázi utkání byl brankář Gunners Pat Jennings pod takovou palbou, že porážku 0:2 museli hosté vnímat jako milosrdnou.

Měsíc leden pak Forest zakončili zápasem 4. kola F. A. Cupu proti Manchesteru City. Vítězství 2:1 (branky Robertson a Withe) znamenalo, že tým dvojice Brian Clough-Peter Taylor vstoupí do poslední třetiny sezony s tím, že může usilovat o všechny tři nejdůležitější anglické fotbalové trofeje...


 

 

 

 


1. díl seriálu - srpen 1977
2. díl seriálu - září 1977
3. díl seriálu - říjen 1977
4. díl seriálu - listopad 1977

5. díl seriálu - prosinec 1977
7. díl seriálu - únor 1978
8. díl seriálu - březen 1978
9. díl seriálu - duben 1978
10. díl seriálu - květen 1978


Další články z rubriky Pohled do historie:

Když Forest zdolali Barcelonu

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na třetí pokus
Když Forest dobývali Evropu
Nejhorší přestupy Forest v dějinách