Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

7. díl - únor 1978

Přiblížila se rozhodující část sezony. Forest se stále drželi s náskokem na čele ligové tabulky, ovšem únor 1978 probíhal spíše ve znamení pohárových zápasů. A také velké zimy.

Jak již bylo zmíněno, Forest stále bojovali o všechny tři domácí trofeje. V sobotu 4. února se utkali doma v ligovém utkání s Wolverhamptonem, šlo vlastně o střet celků, které minulou sezonu společně postoupily z II. divize. Reds ovšem byli momentálně fotbalově o pořádný kus před „Vlky“ a díky brankám Tonyho Woodcocka a Johna McGoverna vyhráli 2:0.

Nejblíže k úspěšnému cíli byli Forest v únoru v Ligovém poháru, kde je čekalo dvoukolové semifinále s Leedsem. Vynikající atmosféru na Elland Road podpořilo 10 tisíc fandů z Nottinghamu a mužstvo Briana Clougha a Petera Taylora od počátečních minut ukazovalo, že nepřijelo bránit nerozhodný stav. Pánem první půle byl útočník Peter Withe, který hostům obstaral dvougólové vedení. Leeds sice zásluhou Eddieho Graye snížil, ale po změně stran Forest nepolevili a O’Hare upravil na konečných 1:3. Je na místě podotknout, v poháru nemohli nastoupit Shilton, Needham a Gemmill (přestoupili v průběhu sezony) a stále zraněný Lloyd. „Někdo by si možná myslel, že už jsme se viděli ve finále. Ale manažer nás držel při zemi a zdůrazňoval, že ještě není rozhodnuto,“ vzpomíná střelec Peter Withe.

V dalších dnech padla na celou Anglii krutá zima a téměř všechny plánované zápasy musely být odloženy. Forest po desetidenní pauze čekal v sobotu 18. února výjezd do Londýna na Loftus Road, kde se hrál zápas 5. kola F. A. Cupu s Queens Park Rangers. A přestože se domácí celek v lize trápil, v poháru se vybičoval, favoritovi zatopil a v poločase vedl 1:0. Reds po změně stran přitlačili, dlouho však hrozilo, že po dlouhých týdnech okusí hořkost porážky. Až v posledních vteřinách utkání Gemmill perfektně odcentroval, O’Neill  hlavou vyrovnal a zajistil opakování zápasu.

A pohárová série pokračovala hned ve středu. Na City Ground dorazil Leeds a přes dvougólovou prohru v úvodním klání semifinále stále ještě neskládal zbraně. Hosté se dostali do vedení po parádní střele Franka Graye a na Witheovo vyrovnání Leeds odpověděl gólem Grahama. Celkově to bylo 4:3, takže stále nebylo nic jasné. Ve druhém poločase však Reds nastartovali motor na plné obrátky po gólech Bowyera, O’Neilla a Woodcocka se radovali z vítězství 4:2 (v celkovém součtu 7:3). Poprvé od roku 1959 se tedy fanoušci Nottinghamu Forest mohli těšit na pohárové finále ve Wembley.

Také následující utkání se přerodilo v šestigólový thriller. Ale výsledek byl jiný. Reds bez Briana Clougha, který odletěl dobít baterky na krátkou dovolenou do Španělska, se v sobotu 25. února v Norwichi rychle ujali třígólového vedení. V 16. minutě se trefil Peter Withe, ve 22. Colin Barrett a za další dvě minuty Martin O’Neill (na snímku dole). V ten moment se zdálo, že jedinou otázkou zůstává, kolik gólů Forest soupeři nastřílí. Minutu před poločasem však po ruce Barretta snížil z penalty Ryan, po změně stran se Norwich nečekaně vzchopil a vyrovnal na 3:3. V závěru měli domácí dokonce dvě velké šance výsledek dokonale zvrátit.

Manažer by z takového průběhu asi velkou radost neměl. Obránce Colin Barrett přiznává, že autoritou pro něj vždy byl Cloughie: „Nezáleželo na tom, co řekl Peter Taylor. Tím hlavním mužem byl prostě Brian Clough. Když jsem ho viděl projít dveřmi kabiny… bylo jasno.“

Ani další zápas za Cloughovy nepřítomnosti Reds nevyhráli. Byl to v pondělí 27. února opakovaný duel F. A. Cupu s Queens Park Rangers. Forest šli do vedení v 19. minutě, kdy John Robertson proměnil penaltu. Jenže ve 43. min. vyrovnal Shanks a výsledek 1:1 přečkal i prodloužení. „Byly to velice těžké zápasy,“ vzpomíná na pohárovou přetahovanou
s Q. P. R. John McGovern. „Nemohli jsme je jen tak odstranit z cesty. Nechtěli jsme hrát zápasy navíc, ale stalo se.“

Na další vítězství si mužstvo muselo počkat až na dobu, kdy na lavičce bude po návratu z dovolené zase šéf Brian Clough…