Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie

9. díl - duben 1978

Březen skončil a pohled na tabulku stanovil jednoduchý závěr – Forest by museli totálně zkolabovat, aby se v cílové rovince celé sezony připravili o titul. Měli ovšem ze všech týmů v horních patrech před sebou nejvíc neodehraných zápasů a faktem samozřejmě zůstává, že body nenaskáčou samy. Jako hlavní aspirant na titul byli Reds v té době pod úplně jiným tlakem než v první polovině sezony – soupeři jezdili na City Ground s defenzivní taktikou, doma se naopak chtěli na rozjetý tým vytáhnout. Další skutečností je, že skvělá forma nelze udržet po celou sezonu.

První dubnový víkend přijela na City Ground Chelsea, tedy jeden z mála týmů, který dokázal Forest v počáteční fázi sezony porazit. V 8. minutě se hosté brankou Langleyho nečekaně dostali do vedení, které vydrželo i přes velký tlak Reds a řadu šancí až do poločasové přestávky. Po obrátce ale nápor Forest ještě narůstal a bylo zřejmé, že Londýňané mu nemohou odolat. V 68. minutě se hlavou střelecky prosadil stoper  Kenny Burns, v 82. se po přihrávce Franka Clarka trefil Martin O’Neill a v závěru završil výsledek John Robertson, když zakončil samostatnou akci.

Navzdory nesmírně nabitému programu a nejdůležitějšímu období v klubové historii jeli Forest za dva dny odehrát benefiční zápas pro Henryho Newtona do Derby. „Clough takové zápasy měl rád,“ říká kapitán týmu John McGovern. „Nastupovali jsme k nim v plné sestavě.“ Středopolař Reds se v této souvislosti podivuje nad tím, že v dnešní době se mužstva s kádry o třiceti hráčích často vymlouvají na náročný program a únavu. „Dnes se hraje na lepších terénech, nikdo se nemusí brodit při zápasech bahnem hlubokým šest palců. Kopačky jsou kvalitnější, míče lehčí, tréninková připravenost lepší. Tak jak můžou být unaveni?“ Mimochodem v Derby Reds vyhráli 2:1 brankami Larryho Lloyda a Iana Bowyera.

Ve středu večer 5. dubna ve Villa Parku museli Forest celý zápas čelit dobře hrajícímu soupeři, skvělý Peter Shilton nejednou zachránil tým před pohromou. Proti vývoji hry to byl nakonec Tony Woodcock (na snímku vlevo), který jediným gólem v 86. minutě zápas rozhodl. Svěřence Briana Clougha potěšilo, že druhý Everton, jediný vážný konkurent v boji o první místo, doma prohrál s Liverpoolem, a tak byl titul zase o něco blíž.

Od následujícího duelu na Maine Road očekávali novináři gólovou nadílku, protože Man City patřili stejně jako Forest k týmům s nadprůměrnou střeleckou produktivitou. Jenže to skončilo smírně 0:0. Hned den nato odehráli Reds další testimonial match, tentokrát s Notts County (1:0) pro tamního ostrostřelce Lese Bradda.

Ligový program se řítil vpřed v doslova zběsilém tempu. V sobotu 15. dubna přijel do Nottinghamu v tabulce sedmý Leeds, bylo to již čtvrté měření sil těchto dvou týmů v sezoně. Domácí působili poněkud nervózním dojmem a umožnili hostům vstřelit vedoucí gól – ve 41. min. proměnil penaltu Frank Gray. Ve druhém poločase zařídil dělbu bodů Peter Withe, útočník, který v úvodu sezony ničil obrany protivníků, ale poslední dobou se mu v koncovce vůbec nevedlo. Reds vedli tabulku o čtyři body před Evertonem, ale měli o tři odehrané zápasy méně.

Ještě častěji než Leedsem se Forest v sezoně 1977/78 setkali
s Q. P. R. – 18. dubna se s nimi na City Ground střetli již popáté. Rozhodující moment zápasu přišel ve 29. minutě, kdy Barrett odcentroval na Gemmilla, ten byl zezadu sražen k zemi a sudí nařídil penaltu. John Robertson z ní vstřelil jediný gól zápasu. Tento proměněný pokutový kop měl bezmála stejnou důležitost jako ten, z něhož Robertson nedávno zajistil triumf ve finále Ligového poháru. Vítězství nad Q. P. R. totiž znamenalo, že Forest stačí k titulu získat jediný bod. Manažer Clough se ale na téma ligového triumfu odmítal bavit, dokud se nestane realitou.

Nikdo se ale pochybami netrápil. Pro potřebný bod si Nottingham Forest hodlal přijet v sobotu 22. dubna do Coventry. Zápas na Highfield Road snímaly kamery pro televizní pořad Match of the Day, ovšem vedoucí tým ligy nepřijel v plné síle – chyběl potrestaný Lloyd a zranění McGovern s Woodcockem. „Bylo tenkrát hrozné horko,“ vzpomíná Frank Clark, který strávil utkání na lavičce náhradníků. „Clough s Taylorem všem nabídli před zápasem alkoholický přípitek, což byla ta nejlepší věc k tomu, aby hráče postihla dehydratace. Hráli jsme mizerně – s jedinou výjimkou. Peter Shilton podal v brance fantastický výkon.“ Coventry bylo střelecky nejúspěšnější mužstvo I. divize, v jeho dresu řádila dvojice útočníků Mick Ferguson-Ian Wallace. Shilton (na barevném snímku) předvedl neuvěřitelný zákrok zejména při hlavičce Fergusona, což je velice dobře vidět i na archivním videozáznamu.

Coventry-Forest video

Highfield Road, 22. dubna 1978
Coventry City-Nottingham Forest 0:0
36 881 diváků, rozhodčí Bent

Coventry: Blyth - Roberts, McDonald, Yorath, Holton - Coop, Greene, Powell, Beck - Wallace, Ferguson
Forest: Shilton - Anderson, Burns, Needham, Clark - O’Neill, Bowyer, Gemmill, Robertson - O’Hare, Withe

Utkání tedy skončilo 0:0 a Forest tak s konečnou platností potvrdili to, o čemž se již měsíce mluvilo. Získali první ligový titul v klubové historii! Tisíce fanoušků Reds na tribunách šílely nadšením, někteří fandové pronikli až na trávník.

Zraněný John McGovern sledoval zápas z lavičky. „Po skončení jsem stiskl Cloughovi ruku a říkám ,blahopřeji‘. On jen odpověděl – ,díky‘. Žádné divoké oslavy se nekonaly.“ Všichni si ale začínali uvědomovat, čeho dosáhli.

Zato fandové se nechali pohltit euforií. Stadionem se rozléhal pokřik „Forest ever Forest!“, oslavy pokračovaly v ulicích Coventry i ve vlacích mířících do Nottinghamu. Centrum města pak zaplnily postavy oděné v červeno-bílých barvách. „Nikdo tu noc nechtěl jít domů, mnozí tam vůbec nedorazili. Sám vůbec netuším, jak jsem se dostal domů, a už vůbec ne kdy! Člověk celý život čeká, že jeho klub vyhraje ligu, a když se tak proti očekávání stane, chce si to náležitě vychutnat!“ popisoval své pocity z nezapomenutelné dubnové noci fanoušek Forest Chris Broughton.

Již jako mistři Anglie jeli Reds do Ipswiche v úterý odehrát zápas s týmem, který se v té sezoně stal vítězem F. A. Cupu. Forest se díky dvěma gólům ve druhém poločase mohli radovat z vítězství 2:0. Nejprve si Paul Mariner dal vlastní gól a poté zvýšil Frank Clark (na snímku vlevo). Následovala obrovská radost celého týmu, lavičky i příznivců hostujícího týmu, jako kdyby právě tato branka rozhodla o titulu. Proč takové nadšení? Z jednoduchého důvodu – zkušený Clark vstřelil svůj první ligový gól své dlouhé kariéry! Když se to po zápase dozvěděl manažer domácích Bobby Robson, nemohl uvěřit, že Frank má na kontě přes 500 zápasů a poprvé se trefil právě proti jeho týmu.

Ve svém hájemství na City Ground se jako mistři Forest představili v sobotu 29. dubna v duelu s Birminghamem. Před utkáním si diváci mohli vychutnat defilé týmů s trofejí. Sen, o kterém snily celé generace příznivců klubu, se naplnil ve 113. roce existence Nottinghamu Forest... Zápas s Birminghamem sice jinak příliš památný není, skončil 0:0, přesto s ním mají mnozí fandové Reds spojený jeden z největších fotbalových zážitků.

Hráči Nottinghamu Forest ještě před zápasem s Birminghamem ukázali divákům trofeje.

Kapitán John McGovern s pohárem pro mistra ligy.