Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Psaní knihy pro mě bylo velkou terapií, říká Alex Walker

Početnou rodinu knih o Nottinghamu Forest v listopadu rozšířil titul The Glory Of Forest, který vyšel v nakladatelství Crimson Publishing. Autorem je Alex Walker, fanda Forest, který v roce 1999 založil známé fanouškovské stránky Lost That Loving Feeling. U příležitosti vydání knihy nám Alex velmi ochotně odpověděl na několik otázek.

Co tě vedlo k tomu, aby ses pustil do psaní knihy o Forest?

Vydavatel mě oslovil prostřednictvím mých stránek www.ltlf.co.uk. Jeho záměrem byla kniha, která by uvedla žebříček Top 10 v různých kategoriích v souvislosti s Forest. A nemusel mě přesvědčovat dlouho. Psát o Forest je něco, co dělám jako svého koníčka od dob, kdy jsem byl kluk, takže taková činnost sotva může být označována termínem práce.  Mnoho z toho, co píšu, může být vnímáno jako kritika klubu, ale snažím se být optimistou a chtěl jsem, aby kniha vyzněla pozitivně. Je to prostě oslava dějin Nottinghamu Forest, ne pouze těch úspěšných, stejně jako fascinujících osobností, které ozářily City Ground.

Jak si prožíval práci na knize? Objevil jsi nějaké nové a překvapující informace ve spojení s klubem?

Většina textu vznikala v době, kdy byl manažerem Steve Cotterill, v době, kdy Forest nebyli schopni vstřelit gól, natož pak vyhrávat zápasy. Psaní tedy pro mě bylo velkou terapií, bylo skvělé se ponořit do historie klubu a zapomenout na to, co se děje na hřišti. Odebral jsem se na klidné místo, vzal jsem si s sebou haldu knih o Forest a zapadl jsem mezi všechny ty příběhy a fakta. Také jsem na internetových fórech získával informace o hráčích, které jsem nikdy neviděl. Dozvěděl jsem se obrovské množství zajímavostí zejména o fotbalistech z éry před Cloughem a doufám, že čtenáři mé knihy na tom budou stejně.

Knihu The Glory Of Forest jsi veřejně představil a pokřtil společně se skutečnou legendou Forest Kenny Burnsem, mistrem ligy z roku 1978 a dvojnásobným vítězem Poháru mistrů. Co to pro tebe znamená?

Bylo fakt svělé, že tam Kenny přišel. Zařadil jsem ho na nejvyšší příčku mezi středními obránci, a to dávno předtím, než jsme si tuto akci domluvili – co všechno Kenny s Forest dosáhl, jak byl uznávaný a jaké trofeje získal, to vše mluvilo pro něj. Opravdu byl nadšen, že je na svém postu číslem jedna (jeho partner z obrany Larry Lloyd je dokonce až trojka!) a skutečně ho bavilo podepisovat knihy fanouškům. Byla to obrovská pocta mít na takové akci člověka, jehož jsem v knize popsal jako „nejlepšího obránce světa“ v době vrcholu jeho kariéry.

Jak dlouho fandíš Forest? Vzpomeneš si na svůj první zápas na City Ground?

Poprvé jsem viděl Forest v utkání s Aston Villou v roce 1995. Skončilo to 1:1, vyrovnávací gól dal Steve Stone. Naše rodina se tehdy přestěhovala do Nottinghamu, já jsem předtím na fotbal nechodil, tam, kde jsme bydleli, nebyl žádný velký klub. Ten zápas byl asi hrozný, ale mně se to líbilo. Vzpomínám si, že o týden nebo dva později se šel můj táta podívat na utkání F. A. Cupu Notts County-Middlesbrough, ale já jsem odmítl tam jít, protože v mých třinácti jsem už se cítil jako pravý fanoušek Reds.  

Jaký byl tvůj nejlepší zážitek s Forest? A ten nejhorší?

Dvakrát jsem viděl na City Ground, jak Forest postupují, poprvé pod Dave Bassettem v roce 1998 a pak s Colinem Calderwoodem v roce 2008. Závěrečná kapitola knihy se věnuje těmto a dalším „vrcholům sezony“. Chtěl jsem všechno zakončit ohlédnutím za těmito skvělými chvílemi, kdy přicházejí pocity jako na horské dráze plné emocí a nadšení z úspěchu, připomenout fanouškům Forest, že všechno to trápení při podpoře klubu nakonec může přinést takové skvělé okamžiky. Napočítali bychom mnoho špatných dnů, asi víc než těch dobrých, ale zažít tyto dva postupy na trávníku City Ground bylo naprosto skvělé a doufejme, že to nebude trvat dlouho a dočkáme se toho znovu. 

Reds jsou nyní více než 13 let mimo nejvyšší soutěže. Co myslíš, jsou Forest během několika let se do Premiership znovu dostat a hlavně působit tam dlouhodobě?

Uvidíme. Je nemožné soudit kroky rodiny Al-Hasawiových ani ne půl roku po jejich vstupu do klubu, ale všechno záleží na tom, zda dokáží splnit své sliby. Myslím, že Sean O’Driscoll nás do Premier League může dovést, jako se to povedlo Paulu Lambertovi a Nigelu Adkinsovi s Norwichem a Southamptonem, čímž dokázali, že tuto práci nemusejí nutně obstarat „velká“ manažerská jména. Potřebuje ale důvěru a podporu od vedení. Tato sezona je o přebudování směrem k budoucnosti a já jen doufám, že fanoušci a majitelé jsou schopni být trpěliví, i když se nám nepovede postoupit hned.

Je po tolika změnách v minulých letech Sean O’Driscoll pro Forest tím pravým manažerem?

Jsem velký Seanův příznivec. Je to přemýšlivý manažer, myslím, že sám jsem přemýšlivý člověk. Nepatřil jsem k těm, kdo minulou sezonu volali po hlavě Steva Cotterilla – myslím, že ten chlápek byl tak trochu mimo a sotva mohl zajistit, aby Forest hráli skvělý fotbal, ale časté změny manažerů nemohou přinést úspěch. Zbavili jsme se dobrého manažera, když jsme vyhodili Billyho Daviese - a podívej, co se stalo. Kontinuita je klíč k úspěchu a já věřím, že O’Driscoll je schopen uvažovat v širších souvislostech. Jeho příchod byl od nových vlastníků skvělý tah, doufám, že budou mít pochopení pro jeho způsob práce.

Někteří lidé i tady v Česku tvrdí, že kouzlo Premier League je pryč, že je všechno jen o penězích, v lize je obrovské množství cizinců, vidíme simulace, někdy často nudný fotbal bez střel a centrů a tak dále. Pravý anglický fotbal je k vidění již jen v nižších ligách. Co si o tom myslíš, je to tak?

Fotbal v Premier League vidím jen velmi výjimečně – docela upřímně říkám, že sledovat Forest je co se týče fotbalové zábavy pro mě na jeden týden obvykle tak akorát. Pokud bychom postoupili, asi bych ze zapojení Forest do Premier League a všeho, co to obnáší, měl smíšené pocity, ale to určitě není důvod nejít za úspěchem. Premier League stále přináší vzrušení a neočekávané výsledky a zápasy (teď mě třeba napadá, jak v minulé sezoně získal Manchester City titul až v nastaveném čase) a pořád tam najdeme skvělé osobnosti. Krása fotbalu spočívá v tom, že může být zajímavý a přinášet radost na jakékoliv úrovni hry, takže myslím, že můžeme vidět spoustu dobrých zápasů v Premiership stejně jako v nižších divizích. Je špatné, že se média tak enormně zaměřují na nejvyšší soutěž, ale internet do jisté míry umožňuje sledovat zápasy Football League, což dříve nebylo možné. Jsem si jistý, že to fanoušci oceňují.    

Nottingham Forest má fanoušky i v České a Slovenské republice. Máš pro ně nějaký zvláštní vzkaz?

Jsem vždy hrdý na to, když slyším o fanoušcích Forest kdekoliv na světě. V současné době bydlím v Yorkshire a zjišťuji, jak je složité být daleko od svého klubu, takže mi nezbývá než obdivovat lidi, kteří fandí klubu v zahraničí a obzvlášť ty, kteří cestují do Nottinghamu, aby se podívali, jak tým hraje. Mám pocit, že fandové Forest u vás musí být v menšině oproti těm, kteří fandí ManU, Chelsea nebo Liverpoolu – takže doufejme, že během několika let budeme s těmito týmy zase hrát a porážet je. A vy konečně budete mít důvod, abyste se tam u vás mohli fandům ostatních klubů při té příležitosti vysmát!
Tabulka Championship

Knihu si můžete objednat na www.forestglory.co.uk/buy/, není problém ji zaslat do Česka, Slovenska, prostě kamkoliv na zeměkouli!