Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory
 

Brian Clough

Pod největšími úspěchy Nottingham Forest je podepsán manažer Brian Clough. Působil v klubu neuvěřitelných 18 let  a během té doby s ním získal téměř vše, co se dalo.

Brian Howard Clough se narodil 21. března 1935. Už jeho hráčská kariéra byla výjimečná, byl vynikajícím útočníkem. V letech 1955-61 hrál za Middlesbrough FC a v 213 ligových zápasech nastřílel 197 gólů. Pak přestoupil do Sunderlandu, kde do roku 1964 dal v 61 zápasech 54 gólů. Jeho další působení na zeleném trávníku ukončilo těžké zranění kolena. Dvakrát reprezentoval Anglii, v roce 1959 si zahrál proti Walesu a Švédsku.

S asistentem Peterem Taylorem začal v roce 1965 trénovat Hartlepools ve čtvrté divizi, v té době se stal nejmladším ligovým manažerem. V létě 1967 převzal druholigové Derby County. V první sezoně skončil s tímto týmem na 18. pozici, ale rok nato už II. ligu vyhrál! I na Baseball Ground mu asistoval Peter Taylor. A v sezoně 1971/72 Derby County pod vedením této dvojice vyhrálo nejvyšší anglickou soutěž... Po neshodách s vedením klubu Clough v říjnu 1973 na funkci v Derby rezignoval, do konce sezony pak s Taylorem po boku vedl Brighton & Hove Albion.

Ovšem v létě 1974 ho zlákal tehdy mistrovský Leeds, kde skončil dlouholetý úspěšný manažer Don Revie. Clough, který byl do té doby hlasitým kritikem hry Leedsu a Revieho, chtěl yorkshireský klub přebudovat k obrazu svému - narazil ovšem na odpor hráčů, na jejichž názor dalo i vedení klubu a po pouhých 44 dnech Briana z pozice manažera vyhodilo.

Tím vlastně v Leedsu umožnili, aby se zrodilo nové a dlouholeté spojení, které začalo 6. ledna 1975. Brian Clough přijal nabídku Nottinghamu Forest, který se to dobou potácel kdesi v dolní polovině druholigové tabulky. V létě 1976 přišel i Cloughův asistent Peter Taylor a následovalo neskutečně úspěšné období - postup do I. ligy, v ní hned titul, dvě vítězství v Poháru mistrů, dvě vítězství v Ligovém poháru. Jak známo, Forest pod Cloughovým vedením patřili ke špičce anglického fotbalu i v dalších letech, titul sice nezopakoval, ale v tabulce se tým pohyboval stále v horní polovině, přišla i dvě vítězství v Ligovém poháru v letech 1989 a 1990, finále F. A. Cupu v roce 1991 a finále v Ligovém poháru o rok později. Forest velmi doplatili na to, že anglické kluby měly po bruselské tragédii zákaz účasti v evropských pohárech - několikrát by se dostali do Poháru UEFA. Několikrát byl jedním z hlavních kandidátů na post trenéra anglické reprezentace a traduje se, že právě jeho výřečnost byla důvodem, proč se jím nikdy nestal.

Výčet úspěchů NFFC, z nichž je pod většinou podepsaný právě Brian Clough, najdete v sekci SÍŇ SLÁVY.

 Brian Clough odešel do penze po skončení sezony 1992/93, která skončila ke všeobecnému šoku sestupem - Forest totiž byli učebnicovým příkladem týmu, který byl "too good to go down".

V dalších letech se Clough věnoval fotbalu spíš jen jako příležitostný komentátor dění, novináři ho velmi rádi vyhledávali pro jeho neortodoxní pohled na nejkrásnější hru na světě. Brian Clough zemřel 20. září 2004. V listopadu roku 2008 mu byla v centru Nottinghamu odhalena socha v nadživotní velikosti.


Některé z jeho slavných výroků:

"Netvrdím, že jsem byl nejlepším manažerem všech dob. Ale byl jsem v top one."

"Zápasy prohrávají hráči, ne taktika. O taktice se napovídá spousta sraček a jsou to většinou lidi, kteří sotva umí vyhrát v dominu."

"Když dokážete dělat dobře fotbal, je to jako narození dítěte. To se taky nestane přes noc."

"Co udělám, když má hráč jiný názor než já? Vezmu si ho k sobě, popovídáme si o tom 20 minut a on pak uzná, že pravdu mám já."

"Věk nic neznamená. Záleží na tom, jestli rozumíte fotbalu. Jsem určitě lepší než více než 500 manažerů, kteří byli od konce války vyhozeni. Pokud by něco o fotbale věděli, neztratili by svou práci."

"Konečně má Anglie manažera, který umí anglicky líp než hráči."
(poté, co byl Sven-Göran Eriksson uveden do funkce manažera Anglie)

"Není to tak, že jsem získal do svého týmu hráče. Vytáhl jsem kluka z pekla."
(poté, co koupil Steva Hodge ze Spurs)

"Všechny medaile a poháry hoďte do popelnice. Všechno jste vyhráli jen díky podvodům."
(Při proslovu k hráčům na prvním tréninku v roli manažera Leedsu)

"Větší problém než zranění je akné."
(v době, kdy jeho Forest měli velmi nízký věkový průměr)

"Uříz bych mu koule."
(Poté, co Eric Cantona zaútočil ve stylu kung-fu na diváka v hledišti)

"Seaman je hezký mladý muž, ale tráví víc času koukáním do zrcadla místo toho, aby sledoval míč.
S takovými vlasy jako má on není možné vlézt do branky."

"Fabien Barthez občas vypadá, jako kdyby měl v sobě víc červeného vína, než jsem já kdy vypil alkoholu."

"Až umřu, Bůh se vzdá svého oblíbeného křesla."


 

Brian Clough - fotogalerie
 


 

 


 

Vzpomínka na největšího fotbalového manažera