Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Cesta k poháru - 5. díl

Bylo to tady. Nottingham Forest, který se před dvěma lety s odřenými zády dostal z II. divize do nejvyšší soutěže, teď stál před branami velkého evropského finále. Klub byl před bojem o nejprestižnější evropskou klubovou trofej.

Mnozí fanoušci včetně hráčů dodnes poukazují na fakt, že jedinou kaňkou tohoto úspěchu byl soupeř, který na Forest čekal. Nic proti švédskému mistrovi Malmö FF, ale jeho postup do finále byl určitě ještě větší senzací než cesta anglického týmu. Švédové si však cestu do finále dokázali "vykopat", slavnější kluby jako Real Madrid nebo Juventus vypadly v počáteční fázi soutěže ještě na podzim.

Forest byli samozřejmě favoritem, na což nebyli příliš zvyklí. Teď fanoušci, kteří vyrazili zápas sledovat na Olympijský stadion do Mnichova - bylo jich přes 25 tisíc -, čekali jejich triumf. A samozřejmě i ti, co zůstali doma u televize. Zvlášť když Reds v závěrečné fázi anglické ligy předvedli skutečně skvělou formu - z pěti zápasů čtyři vyhráli, jeden remizovali a v konečné tabulce díky tomu obsadili druhé místo za mistrovským Liverpoolem.

Brian Clough musel před finálovým zápasem řešit několik otazníků v sestavě. Měl poprvé možnost nasadit Trevora Francise, nejdražší posilu z února. Zcela fit nebyla trojice Frank Clark, Martin O’Neill a Archie Gemmill. Všichni byli odhodláni hrát, přestože jejich zdravotní stav nebyl stoprocentní. Bylo na Cloughovi, aby se rozhodl. Stalo se tak v den zápasu, ve středu 30. května kolem desáté dopoledne. Poslal Francise na pravý kraj zálohy, Clarka na levého beka - a na lavičku zamířily opory Archie Gemmill a Martin O’Neill. Gemmill to neunesl a ostře na Clougha s Taylorem vyjel. Podle vlastních slov pak Gemmill celou dobu, co se hrálo finále, "...nenáviděl každou minutu toho zápasu." Na dobových snímcích je to dobře vidět, stejně tak řeč těla Martina O’Neilla jasně vypovídá o jeho momentálním duševním rozpoložení. Gemmill pak v létě pod vlivem této události odešel do Birminghamu.

Před samotným odjezdem v Mnichově z hotelu na stadion byla z hráčů cítit značná nervozita. Přece jen šlo o největší zápas v jejich životě. V autobusu pak panovalo nezvyklé ticho. V tu chvíli se zvedl Brian Clough a řekl: "Dá si někdo pivo? Larry, dáš si pivo?" A pár hráčů si skutečně třetinku piva otevřelo. Tato malá příhoda prolomila napětí a znovu dokázala psychologické schopnosti manažera. Třetinka piva pár hodin před utkáním přece nemůže uškodit!

K samotnému zápasu Forest nastoupili celí v červeném proti Malmö ve světle modrých dresech a bílých trenýrkách. Švédové, vedeni anglickým trenérem Bobby Houghtonem, měli několik zraněných hráčů, a tak se od začátku soustředili na to, aby neinkasovali. K vidění tedy nebyl kdovíjak útočný fotbal. První možnost ovšem málem mělo nečekaně Malmö, když stoper Kenny Burns hlavou nahrával brankáři Shiltonovi, naštěstí z toho nic nebylo. Jinak však Malmö bránilo a bránilo, Forest se příliš nedařilo prostupovat pevným obranným valem. Až přišla 44. minuta. John McGovern tečoval švédskou přihrávku k Ianu Bowyerovi, ten našel na levé straně Johna Robertsona. "Robbo" pro něj typickým způsobem přešel přes dva hráče, dostal se až téměř k brankové čáře. V tu chvíli poslal fantastický centr do pokutového útzemí. Míč přelétl šest hráčů v modrém i brankáře až k zadní tyči - a tam si naběhl Trevor Francis, položil se do centru a hlavou skóroval! "Na ten gól si pamatuju velmi dobře," vzpomíná Francis. "Hrál jsem pravou zálohu, což nebyla právě má oblíbená pozice. Když John dostal přihrávku na levou stranu, byl jsem asi ještě čtyřicet yardů od branky. Musel jsem tedy odhadnout, jaké šance z této akce máme. Věděl jsem, co John udělá, že obejde protihráče. Nasprintoval jsem do šestnáctky. Míč mi neletěl úplně na hlavu, musel jsem se pohnout kousek dozadu, ale vyšlo to dokonale. Byl to úžasný moment." Po téměř pětačtyřicetiminutovém marném dobývání zformované defenzivy soupeře konečně přišla odměna.

Po herní stránce se druhý poločas příliš nezměnil. Hráči Malmö byli nadále pod tlakem - nebylo to proto, že by nechtěli zaútočit, ale Reds jim to jednoduše nedovolili. Švédové sice zahrávali několik přímých kopů ze středu pole, ty ale Shiltona neohrozily. Forest byli ve druhé půli nejblíže k dalšímu gólu po skvělém průniku Francise, který přihrál Robertsonovi, jenž trefil po zemi tyč. "Měl to být gól," připouští po letech "Robbo".

Podle Larryho Lloyda bylo Malmö velmi průměrným týmem. "Říkal jsem si, jak se jen sakra tohle mohlo dostat do finále? Byl to pro nás jeden z nejsnazších zápasů během naší pohárové éry. Bránili ale dobře a bylo složité se přes jejich obranu dostat." Zápas skončil 1:0 a pohádka o týmu, který postoupil z druhé ligy do první a hned ji vyhrál, byla naplněna triumfem v Evropě. Finálový zápas tedy sám o sobě nebyl ničím úžasným, Tony Woodcock dokonce vzpomíná na jisté tehdejší rozčarování z toho, že soupeři nedali víc gólů. Ale v tu chvíli přišel Brian Clough a všem řekl: "Zapomeňte na výkon, hlavní je, že jsme vyhráli pohár, na ostatní se historie neptá!" A měl pravdu.

Kapitán John McGovern převzal pohár a mohly začít oslavy. Po příletu do Nottinghamu fanoušci zaplnili náměstí, hráči defilovali s Pohárem mistrů na balkóně radnice. Všichni toužili oslavit neuvěřitelný triumf klubu v soutěži, v níž dosud vyhrávali giganti jako Real Madrid, AC Milan, Ajax, Bayern Mnichov nebo Liverpool. Nottingham se stal nejmenším městem, z něhož vzešel vítěz této soutěže...