Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Colin Todd: Časy v No
ttinghamu Forest


patří k těm nejlepším, co jsem ve fotbale zažil

 

V první polovině sedmdesátých let to byl možná nejlepší střední obránce v Anglii. Colin Todd získal v Derby County dva ligové tituly, v roce 1975 byl vyhlášen nejlepším hráčem anglické ligy a pravidelně hrál za reprezentaci. Přes Everton a Birmingham se v roce 1982 dostal do Nottinghamu Forest, kam ho přivedl jeho někdejší fotbalový učitel Brian Clough.
Colin Todd se později vydal také na práci trenéra, působil v Middlesbrough, Boltonu, Swindonu a v Bradfordu. Jako manažer pracoval dvě sezony v Premier League. V současné době vede dánský Randers.

 

Trénujete dánský klub Randers FC. Jak si užíváte práci v této zemi? Jaký je hlavní rozdíl dělat trenéra v Anglii a v Dánsku?

Jsem v klubu na svém druhém angažmá. Líbilo se mi tady poprvé, ale teď je to snad ještě lepší. Základní rozdíl je v intenzitě. V Anglii, kde jsou čtyři ligové stupně, je soutěživost daleko vyšší. Ale i v Dánsku je míč kulatý!

 
Jaké jsou ambice Randers FC?

Jsme malý a nový klub, který je na scéně jen něco málo přes deset let, takže se hlavně soustředíme na vytvoření stability, chceme se udržet v Superlize a podávat v ní dobré výkony. Snažíme se být stále ambicióznější a v tabulce skončit jak nejlépe to jde.


Je dobře známou skutečností, že jste již v 60. letech hrál pod vedením Briana Clougha v dorosteneckém týmu Sunderlandu. Myslíte, že už tehdy bylo možné vidět v Brianovi budoucího skvělého manažera?

Ano, už tehdy byl výjimečný, a to, co od té doby dokázal, to jen potvrdilo. Jeho úspěchy hovoří za vše.


Když jste přestoupil v roce 1971 do Derby County, bylo to hlavně proto, že manažerem týmu byl Brian Clough?

Měl jsem nabídky i z jiných klubů, ale už ze Sunderlandu jsem si pamatoval na jeho vliv a ambice, což mi pomohlo se rozhodnout. 

Proč byl tak výjimečný manažer? V čem bylo jeho kouzlo?

Byla to jeho schopnost dostat to nejlepší z každého hráče. A také jeho manažerská filozofie, způsob, jak chtěl hrát. Často nám říkával: ,Tráva je tady od toho, aby se hrálo na ní, tak jděte a ukažte nějaký fotbal!’ 

 

Máte na něj nějakou zvláštní osobní vzpomínku?

Mám na něj spoustu pěkných vzpomínek. Pořád se usmíval, byla to velká osobnost. Vidět jeho tvář bylo vždy potěšení, několikrát mně i mé ženě opravdu pomohl.

 

Navštěvoval Brian Clough tréninky?  Jaká byla předzápasová příprava v jeho podání?

Vždy navštěvoval tréninky. Pokud tam nebyl na začátku, tak jsme odpočívali, ale jakmile jsme zahlédli jeho zelenou teplákovou soupravu, okamžitě jsme zvýšili tempo! V pátek před zápasy míval sezení s hráči. Pokaždé ale mluvil jen o nás a o našich schopnostech, o soupeři nikdy nepadlo ani slovo.


V Derby jste hrál v evropských pohárech proti slovenským klubům Spartak Trnava a Slovan Bratislava. Vzpomínáte?

Pokud si dobře pamatuju, v obou případech jsme postoupili dál. Ale byli to těžcí soupeři a nebylo snadné je porazit.


Po působení v Evertonu a Birminghamu City jste se v roce 1982 znovu setkal s Brianem Cloughem v Nottinghamu Forest...

Bylo to naprosto úžasné být zase s ním, dokázal osvěžit mou kariéru a já s ním ve Forest strávil skvělý rok a půl. Můžu říct, že toto období patří k těm nejlepším, co jsem ve fotbale zažil. I když mi bylo už 33 let, pořád jsem se od Briana měl co učit.
Šel jsem za někým, ke komu jsem vzhlížel. Ano, na časy na City Ground si vzpomínám hlavně díky tomuto jedinečnému muži, ale také nikdy nezapomenu na skvělé fanoušky. 


S Brianem Cloughem jste se vlastně sešel po téměř deseti letech od jeho odchodu z Derby. Změnil se během té doby?

Ne, jeho zásady byly pořád stejné a stále to byl velmi odhodlaný člověk.


Předpokládám, že vás dodnes zajímají výsledky Derby County a jak doufám, také Nottinghamu Forest. Jak se díváte na šance obou klubů v této sezoně?

Když se teď podíváme na tabulku, Derby má skutečně dobrou šanci postoupit. Forest zahájili sezonu skvěle a pokud jim teď vydrží forma, naděje na postup tady také ještě bude.


Jak vidíte, Nottingham Forest má fanoušky i v Česku a na Slovesku. Máte pro nás nějaký vzkaz?

Přeju vám vše dobré při fandění tomuto skvělému klubu. Doufám, že budete mít to štěstí, abyste Forest viděli zase v Premier League.

 Anglická verze rozhovoru

 VS, 25. 2. 2015
Tabulka Championship

Další rozhovory:

Tim Gosling
Ian Storey-Moore
Tony Woodcock
Nicky Southall
Brian Laws
John McGovern
Daniel Taylor
Alex Walker
Radi Majewski