Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Slavné zápasy

Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první

Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans

Kniha návštěv
Napište nám


Když Forest dobývali Evropu

Je to už více než tři desítky let, co Nottingham Forest ovládl fotbalovou Evropu. Jeho pouť Pohárem mistrů evropských zemí v sezoně 1978/79 zakončilo finále 30. května na olympijském stadionu v Mnichově. Ještě na jaře 1977 přitom Forest hráli druhou ligu, ale pod vedením charismatického manažera Briana Clougha postoupili a v květnu 1978 oslavili coby nováček soutěže mistrovský titul. Byla to velká sláva, ale kdo mohl čekat, co se bude dít v sezoně následující?

V prvním kole PMEZ narazili Forest na vítěze předchozích dvou ročníků, výborný tým Liverpoolu. Mužstvo Briana Clougha bylo považováno za outsidera, ale své slavnější krajany po výsledcích 2:0 a 0:0 vyřadilo. Následovalo přesvědčivé dvojvítězství nad řeckým mistrem AEK Atény. Ve čtvrtfinále to mělo být obtížnější, vždyť Grasshoppers Curych předtím vyřadili Real Madrid. Ale ani Švýcaři tým z Nottinghamu nezastavili.
Semifinále přineslo strhující drama. Německý šampion 1. FC Köln (v 70. a 80. letech patřil klub, který letos sestoupil, k absolutní špičce Bundesligy) uhrál na City Ground remízu 3:3. Ale odveta v
Německu přinesla díky gólu lana Bowyera nejtěsnější vítězství Forest a radost fotbalové Anglii.

Někteří starší fandové Nottinghamu Forest dnes přiznávají, že finálový duel v Mnichově jim trochu pokazila skutečnost, že v nejslavnějším zápase v klubové historii byl soupeřem nepříliš známý švédský tým Malmö FF. Jeho účast v boji o trofej byla pro Evropu snad ještě větší senzací než vítězná cesta Forest. Finálový duel však mužstvo Briana Clougha zvládlo, nad vytrvale bránícími Švédy vyhrálo 1:0 brankou Trevora Francise. Nottingham Forest se zařadil po bok nesmrtelných legend evropského klubového fotbalu jako Real Madrid, AC Milan, Liverpool FC či Ajax Amsterdam.

Fotogalerie

Cesta ke slávě

Hrdinové z Mnichova

 

 

 

 Tabulka Championship