Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Brian Clough vytlačil Reds nahoru na třetí pokus
Když Brian Clough v lednu 1975 převzal Nottingham Forest, fanoušci klubu jeho příchod vítali s nadšením. Clough měl za sebou skvělou pověst z Derby, kterou nezakalilo ani jeho tehdy ještě čerstvé fiasko na lavičce Leedsu. Nicméně úspěchy nepřišly hned, Clough vyvedl Reds z druhé ligy do první až na třetí pokus, v sezoně 1976/77, tedy právě před 35 lety.

Od chvíle, co Brian k Forest nastoupil, stal se hlavní postavou klubu - jeho pravidla museli akceptovat nejen hráči, ale i vedení a veškerý personál. Postupně si přivedl na City Ground některé své bývalé svěřence jako Johna McGoverna nebo Johna O´Harea, dále kouče Jimmyho Gordona, ale především v létě 1976 svého asistenta z časů v Hartlepoolu, Derby a Brightonu Petera Taylora. "Myslím, že to byl klíč k úspěchu - dát ty dva dohromady," prohlásil později levý obránce týmu Frank Clark. V té chvíli již Clough do značné míry předělal kádr k obrazu svému, oživil v rezervě uvadající talenty Johna Robertsona nebo Martina O´Neilla, vytáhl nahoru nadějné mladíky Tonyho Woodcocka či Viva Andersona. A mezi hráči, kteří do Forest přestoupili, už byli pozdější hrdinové jako Frank Clark, Colin Barrett nebo Larry Lloyd.

Ovšem sezona 1976/77 nezačala právě skvěle. Po remízách ve Fulhamu a s Charltonem přišla domácí porážka 1:3 s Wolverhamptonem, následovala bídná plichta 1:1 v Lutonu. Výsledkům odpovídaly i návštěvy. Na další utkání, 11. září doma s Herefordem, se přišlo podívat pouhých 12 081 diváků. Ti však byli svědky zlomu - Forest otočili nepříznivě se vyvíjející duel, zvítězili 4:3 a karta se začala pomalu otáčet. Ještě v září a v říjnu Reds potěšili fandy vysokými výhrami nad Carlisle (5:1), Sheffieldem United (6:1) a Burnley (5:2).

Výkonnostní křivka šla nahoru, 1. ledna se Reds po vítězství 3:1 v Blackburnu vyšplhali již na 4. příčku tabulky, zařadili se tedy mezi jasné kandidáty na postup. Pak se sice dostavila jistá krize, Forest vypadli z F. A. Cupu a přišlo i několik porážek v lize. Toho se snažili využít v Derby County, velký rival chtěl nalákat Clougha zpět! Na 21. února v Derby ohlásili velkou tiskovou konferenci. Clough s koučem Jimmy Gordonem na Baseball Ground skutečně dorazili - ale jen proto, aby manažer Reds představitelům konkurenčního klubu osobně oznámil, že zůstává v Nottinghamu. 

Forest se poté zvedli a zejména díky skvělému finiši - z posledních čtyř zápasů sezony tři vyhráli a jeden remizovali - si zajistili 3. místo v tabulce a tedy i postup do nejvyšší soutěže, tehdy zvané First Division. Nejlepším střelcem mužstva byl Peter Withe (na dolním snímku při střelbě), který v průběhu sezony přišel z Birminghamu - nastřílel celkem 16 gólů. Postup byl skvělý, Reds se vrátili do první ligy po pěti letech. Nikdo ale neměl ani tušení, co se bude dít v dalších třech letech...

Další články z rubriky Pohled do historie:
Když Forest zdolali Barcelonu