Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Brian Clough z hráčů dostal to nejlepší,
říká bývalý kapitán Forest John McGovern


John McGovern je příznivcům Forest znám především jako kapitán týmu ze slavného období z let 1977–1980. V posledních letech ovšem také jako spolukomentátor zápasů Reds pro BBC Radio Nottingham. Má za sebou velmi bohatou fotbalovou kariéru, působil v Hartlepoolu (1965–1968), Derby County (1968–1974), Leedsu United (1974–1975), Nottinghamu Forest (1975–1982) a Boltonu Wanderers (1982–1984). Jako jediný fotbalista hrál ve čtyřech různých klubech pod Brianem Cloughem. S Forest získal všechny trofeje zmíněného období, především dvakrát Pohár mistrů a titul v lize. Ligu vyhrál i s Derby v roce 1972.

Vloni své vzpomínky uspořádal do knižní podoby a tímto směrem také vedla první otázka našeho rozhovoru.

Na podzim se na britském knižním trhu objevil Váš životopis „My Story“. Můžete nám o této knize říci pár slov?

Kniha mapuje můj život od dětství v Montrose, vysvětluji v ní, proč jsem až do patnácti let nehrál fotbal. Velká část je věnována mému pracovnímu vztahu s Brianem Cloughem a Peterem Taylorem. Podtitulem mé knihy je „From Bo'ness to the Bernabeu“ a poukazuje na cestu z Bo'ness ve Skotsku, kde jsem začal hrát fotbal, až na madridský stadion Bernabeu, kde jsem vyhrál svůj druhý Pohár mistrů.  

Anglický ligový fotbal jste okusil jako velice mladý hráč. V 19 letech jste byl členem sestavy prvoligového týmu Derby County...

V Derby bylo několik opravdu skvělých fotbalistů jako třeba Dave Mackay nebo Willie Carlin, kteří mi pomohli zlepšovat mou hru. To, že jsem se dostal na takovou úroveň, mě naplňovalo entuziasmem a posilovalo sebedůvěru.

V sezoně 1971/72 jste se stal s Derby mistrem ligy. Co si při vzpomínce na váš první velký úspěch vybavujete?

Vyhrát ligu v Derby, to byla ohromná hrdost. Dodnes patřím k těm, kteří považují titul v anglické lize za prestižnější záležitost než vítězství v Lize mistrů.

Skotská reprezentace patřila v 70. letech k evropské špičce, hrála na mistrovství světa 1974 a 1978. Vy jste však v kádru nebyl, přestože si mnoho fandů dodnes myslí, že to byla chyba. Hrál jste přece v základní sestavě velmi úspěšných anglických týmů té doby!

Skotsko mělo mnoho skvělých záložníků. Vzpomeňme si na hráče, jakými byli Archie Gemmill, Graeme Souness, Asa Hartford, Don Masson, Bruce Rioch, Billy Bremner. Ti mě drželi mimo dosah dresu národního mužstva.

Mnoho času jste strávil pod vedením Briana Clougha. Je jasné, že se Vás musím zeptat, v čem spočívala jeho výjimečnost...

Brian Clough se dokázal postarat o to, aby si hráči na trávníku věřili a uvolnili se. A hlavně aby ze sebe vydali to nejlepší. 

Cloughie si vás přivedl do Leedsu, ale když pak byl krátce nato z Elland Road odvolán, věřil jste, že se ještě někdy sejdete v jednom klubu?

Já jsem mu byl vždycky jako hráč oddaný na 100 % a cítil jsem, že to oceňoval. Naštěstí mě pak zachránil a přivedl do Nottinghamu Forest.

Jak se vám líbila kniha The Damned United a podle ní natočený film?

Kniha se mi nelíbila, ale film ano. Ale ani jedno dílo nemá s realitou mnoho společného.

Spolupráce Briana Clougha s Peterem Taylorem se obnovila v roce 1976 ve Forest. Tušil jste, že vás tato sehraná dvojice dovede k trofejím?

Clough spoléhal na Petera Taylora v tom, že mu dokázal vybrat ty nejlepší hráče. A ve Forest se mu to zase podařilo.

Ve Forest jste dokázali ovládnout Anglii již v další sezoně po postupu z druhé ligy. Bylo to překvapení, ale podle výsledků i výkonů na hřišti šlo o zasloužený triumf.

Ano, vyhráli jsme v roce 1978 ligu s náskokem sedmi bodů (při dvoubodovém systému!). Protože jsme to dokázali jako nováček, byl to opravdu velký šok.

Titul jste ale již nedokázali zopakovat. Myslíte si dnes, že váš tým mohl ligu vyhrát častěji?

Už tehdy, v roce 1979, jsme byli zklamáni, že jsme skončili druzí za Liverpoolem, i když jsme za celou sezonu prohráli jen tři ligové zápasy.

Nottingham Forest vyhrál v letech 1979 a 1980 Pohár mistrů. Jaký to byl pocit být kapitánem nejlepšího týmu v Evropě?

Obrovský pocit hrdosti vést mužstvo jako kapitán, ale smíchaný se smutkem, protože jsem slávu nemohl sdílet s mým tátou.

Pokud vím, příprava Forest před finálovým zápasem PMEZ v roce 1980 v Madridu byla poněkud neobvyklá...

Týden na Malorce bez tréninku a bez stanovené večerky by pro někoho jiného asi byl katastrofou. V našem případě se jen potvrdilo, jak byli Clough s Taylorem výjimeční a neortodoxní.

Kteří hráči byli vašimi nejlepšími kamarády?

John O’Hare a Archie Gemmill, s nimiž jsem hrál v Derby a posléze i za Forest.

Kdo byl nejlepší hráč, proti němuž jste kdy hrál?

Nejlepší hráč, proti kterému jsem nastoupil, byl jednoznačně George Best. Byl rychlý, skvělý nahrávač, střelec, hlavičkář, uměl obejít hráče a dokázal i dobře skluzovat. Měl prostě všechno.

Dnes jako rozhlasový komentátor sledujete každý zápas Forest. Myslíte, že mužstvo má na to, aby postoupilo do nejvyšší soutěže?

Doufám, že se klub vrátí do Premier League, ale je nemožné, aby dokázal uvést celou Anglii v takový úžas, jako se to povedlo nám pod vedením tak výjimečné dvojice Brian Clough-Peter Taylor. Forest jsou jen o soutěž níž, takže postup je možný, ale zůstat v Premier League je ještě důležitější věc – hlavně z hlediska financí. Bez ohledu na to, kdo je manažer, nejdůležitější je, zda jsou majitelé ochotni zajistit finance pro zakoupení kvalitních hráčů. Současný kádr postrádá kvalitu v defenzívě, a pokud se to nezmění, tým bude mít problémy se dostat alespoň do play-off.

Pracujete jako rozhlasový komentátor. Co je na této práci nejlepší, a co naopak nejhorší?

Zápasy si užívám a snažím se posluchačům upřímně sdělit pohled na hru. Práce s Colinem Frayem a Robinem Chipperfieldem je zábavná, oba jsou profesionálové. Co je na tom nejhorší? Dlouhé cesty domů po prohraných zápasech venku.

Máte nějaký komentář k českému nebo slovenskému fotbalu?

Je mi líto, ale k tomu opravdu nemám co říct.

V dresu Derby jste ale v březnu 1973 hrál čtvrtfinále Poháru mistrů proti Spartaku Trnava (po výsledcích 0:1 a 2:0 postoupil anglický tým). Máte na tyto zápasy nějakou vzpomínku?

Souboje se Spartakem Trnava byly opravdu vyrovnané, ale Derby County bylo tehdy daleko kvalitnější mužstvo.

Pamětníci dřívějších časů tvrdí, že kouzlo anglického fotbalu už není takové jako kdysi. Mají pravdu? Chybí vám něco v současném fotbale?

Příliš hráčů simuluje a předstírá zranění, takže by se zřejmě uživili lépe jako herci než jako fotbalisté. Padají výmluvy na rozhodčí, není vidět opravdový respekt k autoritám, což je smutné. Rozhodčí dělají kvalitní práci a není ochota akceptovat, že i lidské bytosti mohou udělat chybu. Proč? Prostě chybí disciplína.

Co si myslíte o invazi zahraničních hráčů na anglické trávníky a jejich vliv na hru?

Zahraniční hráči zvedli kvalitu. Nepřekážejí růstu anglických fotbalistů. Pokud jsi dostatečně dobrý, prosadíš se.

Slyšel jsem, že máte rád hudbu. Můžete mi říct, jaká to je? A co hrálo ve vaší kabině před finále Poháru mistrů?

V kabině před našimi zápasy žádná hudba nezněla, jen pokyny manažera. Moje oblíbená skupina je AC/DC, jejich zpěvákovi Brianu Johnsonovi, který je mým přítelem, jsem dal můj dres z Poháru mistrů v roce 1980. Mimochodem, můj syn má kapelu s názvem Scrim.

Na závěr bych chtěl pozdravit všechny fanoušky Nottinghamu Forest v České a Slovenské republice. Přeju vám všem pevné zdraví a dlouhý šťastný život. Doufejme, že sen o Premiér League je bíže, než si myslíme.
Come on you Reds!


 
Tabulka Championship