Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory
John Robertson

Pozice: záložník
Datum narození: 20. ledna 1953
Národnost: Skotsko
Debut za Forest: říjen 1970: Forest-Blackpool 1:3
Statistika za Forest: zápasy - liga 398, FA Cup 36, League Cup 46, ostatní 34. Góly - liga 61, FA Cup 10, League Cup – 16, ostatní - 8

Levý záložník slavného týmu Reds z přelomu 70. a 80. let je často označován za nejlepšího hráče, který kdy oblékal dres Nottinghamu Forest. Toto po léta opakované tvrzení dostalo punc „oficiality“ v roce 1998 a posléze i v roce 2005, kdy fanoušci ve zorganizovaném hlasování tento titul Johnu Robertsonovi přiřkli – až za ním skončila legenda další generace a rovněž velký oblíbenec ochozů Stuart Pearce.

John Robertson posbíral všechny významné trofeje, které klub získal pod vedením Briana Clougha, a je podepsán pod několika nejvýznamnějšími momenty historie Forest. Vstřelil vítězný gól ve finále PMEZ v roce 1980 proti Hamburku a rok předtím poslal ve finálovém duelu přesný centr na jedinou branku, kterou vstřelil Trevor Francis. „Robbo“ také rozhodl finále League Cupu v roce 1978 proti Liverpoolu. A v době největší slávy Forest zaznamenal neuvěřitelnou sérii odehraných zápasů bez přerušení – od prosince 1976 do prosince 1980 nastoupil ve všech 243 utkáních.

S fotbalem John začínal v rodném Skotsku, už v roce 1970, tedy v 17 letech, přišel na City Ground. V říjnu téhož roku si odbyl debut v utkání proti Blackpoolu (1:3). Jeho talent byl nesporný, jako mladík dostával poměrně dost příležitostí, ale často se zdálo, že mu chybí odpovídající odhodlání, aby se z něj stal úspěšný profesionál.

V lednu 1975 se manažerem Forest stal Brian Clough a Robertson byl v té době na transfer listině. Nový šéf týmu ale brzy z nevysokého (174 cm) a na pohled i trochu obtloustlého Skota udělal klíčovou postavu sestavy – přesunul ho ze středu na levou stranu zálohy, a to byl mistrovský tah. „Málokdo by do něj řekl, že je to profesionální sportovec,“ uvedl Clough. „Byl zanedbaný, bez kondice, bez zájmu, ale něco mi říkalo, že má cenu dát si s ním práci. John Robertson byl velmi neatraktivní mladý muž. Ale stačilo mu dát míč a yard trávníku a stal se z něj Picasso naší hry.“ Cloughův asistent Peter Taylor vzpomínal, že ho na začátku jejich společné cesty v roce 1976 poznal jako líného fotbalistu, který se během předzápasového rozcvičení pohyboval čtvrt hodiny na pouhých pěti metrech.

Z Robertsona se během pár let stal jeden z nejlepších záložníků v Evropě. Jeho ohromnou předností byla schopnost dát naprosto přesný centr do vápna – a to i když byl pod tlakem protihráče. Spoluhráč Garry Birtles vzpomíná: „Hrál jsem s mnoha skvělými fotbalisty té doby, ale Robbo byl jiná klasa. Liverpool ho při zápasech zdvojoval Philem Nealem a Jimmym Casem, nestíhali, on odcentroval – a lépe než David Beckham.“ Robertsonovi bylo přitom úplně jedno, jestli kope pravou nebo levou nohou.

Video - gól Johna Robertsona ve finále PMEZ 1980

Fotbalový vrchol zažil s Forest – vyhrál ligu, dvakrát PMEZ, dvakrát League Cup. Zahrál si ale i na mistrovství světa, tmavě modrý skotský dres oblékl v Argentině 1978 a ve Španělsku 1982. Velice rád a s pýchou vzpomíná na vítězný gól Anglii ve Wembley v roce 1981 při British Home Championship. 

Soumrak Robertsonovy kariéry přišel v roce 1983. Peter Taylor po půlročním pobytu na odpočinku převzal druholigové Derby County a za zády Briana Clougha v květnu 1983 přetáhl „Robba“ do svého nového týmu – nalákal ho na vyšší plat. Přestup skončil u tribunálu, byl pro Rams nakonec mnohem nákladnější, než původně předpokládali.  Navíc v té chvíli skončilo přátelství mezi Cloughem a Taylorem – ti dva pak spolu nepromluvili až do Taylorovy smrti v roce 1990. Robertsonovi se v Derby nedařilo, brzy se zranil a dokonce zažil pád do třetí ligy. V sezoně 1985/86 se vrátil do Forest, ale už to nebylo ono, odehrál jen 11 zápasů. „Můj odchod do Derby bal obrovskou chybou,“ přiznal Robertson v roce 2005. „Kdybych mohl vrátit čas, nikdy bych to neudělal.“

John Robertson odehrál za Forest více než pět stovek zápasů a téměř dosáhl stovky vstřelených gólů. Později se stal asistentem bývalého spoluhráče Martina O’Neilla, když dělal manažera ve Wycombe, Leicesteru, Celtiku a Aston Ville.

 Tabulka Championship

Další profily:
Garry Birtles
Tony Woodcock