Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Nejhorší přestupy Forest v dějinách
Ne každý přestup se povede. Ač klub toho kterého hráče obvykle kupuje po dlouhém zvažování a v nejlepší víře, nemusí se předpoklady naplnit. Forest samozřejmě nejsou výjimkou. Podívejme se na nejhorší přestupy posledních zhruba čtyř desítek let.  


V období 1975–1993, kdy Brian Clough vedl Nottingham Forest, získal pro svůj tým mnoho výborných fotbalistů, kteří v červeném dresu podávali skvělé výkony a mnohdy pomohli k trofejím. A ačkoliv všichni víme, že Cloughie byl génius, za tak dlouhé období se nevyhnutelně musel několikrát splést. Ano i on byl schopný nabídnout smlouvu hráči, který pak byl úplně k ničemu.

PETER WARD

Reds disponovali na konci 70. let plejádou výjimečných útočníků, ať už to byl Woodcock, Withe, Birtles nebo Francis. Postupně ale všichni z klubu odešli a hledání náhrad za ně nebylo jednoduché. Když v říjnu 1980 zlákal Manchester United Garryho Birtlese, na City Ground za půl milionu liber zamířil 25letý Peter Ward z Brightonu. V tomto klubu se mu střelecky opravdu dařilo, připsal si i jeden start za anglickou reprezentaci,  ale po přestupu do Forest jeho kouzlo vyprchalo. Nastupoval v útočné dvojici nejčastěji s Ianem Wallacem, góly nedával, během dvou let v klubu jich dal jen sedm. V roce 1982 se krátce vrátil na hostování do Brightonu, hostoval i v americkém Seattlu. Po odchodu z Forest hrál americkou NASL. V USA se usadil a podle posledních zpráv trénuje tým na Floridě.


 

JUSTIN FASHANU

Také další nepovedený nákup se týká útočníka. Forest za něj v srpnu 1981 zaplatili milion liber, což byla v té době naprosto nehorázná suma. Fashanu měl za sebou celkem vydařené působení v Norwichi, ovšem v úvodních 19 zápasech za Forest dal jen jeden gól... Celkově skóroval za Reds během sezony jen čtyřikrát, hrál opravdu hrozně, a tak byl v srpnu 1982 poslán na hostování do Southamptonu a v prosinci téhož roku přestoupil do Notts County. Vystřídal pak spoustu dalších klubů, a to i v USA. Fashanu později, v roce 1990, veřejně oznámil, že je homosexuál. Ale už v době působení ve Forest Brianu Cloughovi vadilo, že Justin navštěvuje gay kluby. Vyřadil ho i z rezervního týmu a dokonce mu prý kvůli jeho orientaci zakázal trénovat s mužstvem. Ve své autobiografii o mnoho let později těchto činů Clough litoval. Fashanův příběh skončil špatně, poté, co byl na jaře 1997 vyšetřován kvůli údajnému sexuálnímu napadení 17letého mladíka v USA, se doma v Anglii oběsil.


Po Brianu Cloughovi nastoupil jako manažer Frank Clark. Dovedl Forest okamžitě zpět do Premier League, a to i díky své nejlepší posile, kterou byl Stan Collymore. Jenže ne všechny jeho nákupy byly skvělé, zejména v letech 1995 a 1996 sáhl ve dvou případech opravdu vedle:


ANDREA SILENZI


Když byl Collymore prodán do Liverpoolu, hledal Frank posily do útoku. Žádná velká výhra nebyl Kevin Campbell z Arsenalu, ovšem mnohokrát horší byl první Ital, který se kdy objevil v Premier League. Z AC Turín přišel Andrea Silenzi s pověstí kanonýra (v roce 1994 byl dokonce třetím nejlepším střelcem italské ligy), ale v Anglii totálně vyhořel. Bylo trochu zvláštní, že byl koupen v době, kdy mu bylo už 29 let, a tak adaptace musela být o to složitější. Silenziho přestup stál 1,8 milionu liber, odehrál jen pár zápasů a střelecky se prosadil jen v F. A. Cupu proti Oxfordu a v League Cupu proti Bradfordu. Hotová katastrofa! Byl vysoký, ale neuměl hlavičkovat, a jeho hra nohou byla strašná. Fandové jeden čas nosili trička s nápisem: "I’ve Seen Silenzi Score!" 

NIKOLA JERKAN

 

Frank po mistrovství Evropy 1996 sáhl do úspěšného chorvatského týmu. Ovšem ačkoliv se nabízela spousta kvalitních fotbalistů v kostkovaném bílo-červeném dresu, na City Ground se za 1 milion liber objevil tento jedenatřicetiletý obránce z Realu Oviedo. Jerkan neuměl anglicky (opravdu dobrá průbrava pro zadáka), byl sice technicky celkem zdatný, ale pomalý. Brzy vypadl ze základu, posléze zbytek kontraktu prohostoval v Rapidu Vídeň. 
Dave Bassett je dodnes poněkud podceňovanou osobou v manažerské historii Forest. Přitom dokázal s postoupit do Premier League, a že byl poté po půlroce v ní odvolán, nebylo až tak vinou jeho neschopnosti, ale spíše téměř nulové podpory od vedení. Ale také dokázal peníze utratit špatně.

NEIL SHIPPERLEY


Neil hrál celkem dobře za Southampton a Crystal Palace, ale v barvách Forest to v sezoně 1998/99 byla jedna velká mizérie. Svou pověst střelce nepotvrdil ani v nejmenším. Je zvláštní, že jakmile zase City Ground opustil (hrál v Barnsley, Wimbledonu a dalších klubech), už se do branky opět trefoval.


 

Nejhorším manažerem všech dob, který kdy vedl Forest, je David Platt. Nikdo nenapáchal víc škody než tento arogantní frajírek. Jeho „posilování“ a vůbec působení na City Ground si zaslouží zvláštní kapitolu, k níž se časem vrátíme. Symbolem jeho přestupové politiky se stala trojice Italů.

SALVATORE MATRECANO, MORENO MANNINI, GIANLUCA PETRACHI
Platt přišel do Forest po své naprosto katastrofální trenérské premiéře v Sampdorii Janov. Přivedl si trojici zkušených Italů (přičemž Mannini byl spíše přestárlý, bylo mu v té době už 37), kteří se ale v rychlé a fyzicky náročné II. anglické lize trápili, přišla zranění a rychlý konec jejich působení v červeném dresu. Angažování této trojky ovšem řádně zacloumalo klubovou pokladnou...


Manažer Paul Hart neměl moc peněz na utrácení, a tak za jeho éry byla přestupová aktivita Forest utlumena. Ovšem jedno jméno jistě stojí za zmínku.

MARLON KING


Že je tento útočník schopným hráčem, ukázal zejména ve Watfordu a v několika dalších týmech. Ve Forest, kam přišel za 950 000 liber z Gillinghamu v roce 2003, ale rozhodně ne. Například v utkání s Walsallem se projevil spíš jako dobře trénovaný boxer, když se porval s jedním z protihráčů. King byl a je problémový charakter, na City Ground se neprosadil, jeho snad jediná šťastná chvilka přišla na podzim 2004, kdy parádním gólem v nastaveném čase rozhodl zápas s West Hamem. 


Moc peněz nemohl pustit ani Joe Kinnear, ale to co měl, obvykle neposlal správným směrem

ADAM NOWLAND


Hráče s dobrými referencemi z West Hamu koupil Kinnear v listopadu 2004. Ale odehrál za celou sezonu jen bídných pět zápasů. U Nowlanda totiž vždy, když nastoupil na hřiště, hrozilo, že mu něco praskne, něco si natáhne nebo ho někde píchne. Neskutečně náchylný ke zraněním. Na začátku příští sezony ho Forest pustili zadarmo do Prestonu, ale ani tam nepobyl dlouho a od té chvíle střídal kluby pomalu jako ponožky. Posledních několik let se tento záložník protlouká kluby nižší úrovně v Severní Americe.Gary Megson, to je také děsivá kapitola v dějinách Forest. Zklamal už jako hráč (Clough ho svého času koupil, aby si během několika měsíců kopl jen v rezervě) a jako manažer je spojen s asi nejhorším obdobím v dějinách Reds. Mizerných hráčů nakoupil celou řadu, uveďme alespoň jednoho.

EUGENE DADI


V roce 2005 koupil Megson z Tranmere tohoto 32letého útočníka, který ale na hřišti působil, že by si nekopl ani v I. B třídě. Byl to typický panický nákup poté, co Megsonovi nevyšlo několik jiných přestupů. Dadi měl za sebou fotbalové působení ve Francii, Rakousku, Skotsku, později se snažil vydělávat v Austrálii a na Novém Zélandu a v roce 2011 hrál dokonce v Indonésii.

 

 


Colin Calderwood se dvě sezony trápil s Forest v League One, pak sice postoupil, ale po půlroce v Championship se musel kvůli špatným výsledkům poroučet. Přivedl několik vcelku solidních hráčů, nedá se říct, že by některý z nich vyloženě propadák, který by si zasloužil místo v našem seznamu. To platí i pro jeho nástupce Billyho Daviese, který dokázal přilákat dobré fotbalisty. To Steve McClaren už byl daleko méně úspěšný, ale nakolik třeba Derbyshire, Boateng nebo Miller patří do tohoto seznamu, ukáže až čas. Stejně jako nákupy manažerů nejnovějšího období.


Přidej svůj komentář: