Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

 

Poslední sezony

2013/2014
Championship - 11. místo, FA Cup - 5. kolo, League Cup - 3. kolo
Nejlepší střelec: Jamie Paterson - 11 gólů

Pod vedením Billyho Daviese začalo mužstvo novou sezonu velmi dobře a od začátku se usadilo v horních patrech tabulky. Přes určitá zakolísání se v období na přelomu roku Forest dostali do formy, která naznačovala šance do boje o přímý postup. Nastala však naprosto neuvěřitelná série zranění, která dlouhodobě vyřadila ze hry největší opory mužstva - mj. Lansburyho, Reida (ten přitom chytil doslova životní formu), Vaughana, Hobbse, již předtím Cohena a Wilsona. Do toho si připočtěme fakt, že Billy Davies naprosto nezvládl svou roli manažera po osobnostní stránce. Odmítal komunikvat s médii, zakazoval určitým lidem vstup na stadion apod. Krize vyvrcholila utkáním na hřišti Derby County, které Forest prohráli 0:5. Davies byl vyhozen, sezonu dojel Gary Brazil, šéf akademie, ale do reálného boje alespoň o play-off se Reds již nevrátili.
Výsledky v sezoně
Kádr mužstva
Vysvědčení hráčů


2012/2013
Championship - 7. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Billy Sharp - 11 gólů

V létě klub převzala kuvajtská rodina Al-Hasawiových a začaly se dít věci. Nejprve byl odvolán Steve Cotterill a místo něj usedl na post manažera Sean O’Driscoll. Začala velká přestavba týmu, přišlo velké množství hráčů, mužstvo se tvořilo za pochodu, ale hrálo solidní fotbal a pohybovalo se těsně pod čárou play-off. Šok přišel po vítězném utkání 4:2 s Leedsem - O’Driscoll byl odvolán a na jeho místo byl povolán Alex McLeish. To ale od začátku nefungovalo, a tak jeho vláda trvala jen do začátku února. To už se orest propadali tabulkou níž a níž. Fawaz Al-Hasawi tedy povolal starého známého Billyho Daviese, jenž vrátil tým do boje o postup, ale nakonec zůstal těsně před branami play-off, když doma prohrál v posledním kole s Leicesterem 2:3.
Výsledky v sezoně
Hodnocení sezony - 1. díl, 2. díl

2011/2012
Championship - 19. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Garath McCleary - 9 gólů

Sezona plná veletočů a dlouho i obav ze sestupu. Před začátkem ročníku přišlo šokující odvolání manažera Billyho Daviese, na jehož místo byl povolán extrenér Anglie Steve McClaren. Od té chvíle začaly problémy. Manažer zřejmě očekával velké nákupy, posily se však nedařilo získat, přišli spíše starší hráči z Premier League jako Jonathan Greening, George Boateng, Andy Reid, později také Ishmael Miller nebo Matt Derbyshire. Po skončení smlouvy naopak odešli McKenna, Earnshaw nebo Adebola. Bohužel hra týmu nešla, vše vyvrcholilo v říjnu, kdy McClaren rezignoval, zároveň ukončil svou dráhu na City ground majitel a předseda Nigel Doughty. Znamenalo to, že nebudou další prostředky na posily. Klub angažoval manažera Steva Cotterilla - po dobrém začátku přišla hrůzostrašná série a pád na sestupové pozice. Z nich se klub začal jakž takž vyhrabávat až zlepšením od února. Pomohly tomu posily na hostování (zejména Adlene Guedioura), ale také asistent Sean O’Driscoll. Reds se nakonec zachránili, ale sezona patří k těm, na které je lepší zapomenout.
Výsledky v sezoně

2010/2011
Championship - 6. místo, FA Cup - 4. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Lewis McGugan - 13 gólů

 

 

Do nového ročníku Reds vstoupili v téměř stejné sestavě jako v předchozí sezoně - odešel jen Perch a místo něj zamířil na City Ground na půlroční hostování Ryan Bertrand. Po poněkud pomalejším rozjezdu se Forest na přelomu roku dostali do takové pohody, že se zdálo, že zaútočí na přímý postup. V té době se tým také radoval ze dvou vítězství nad rivalem z Derby (5:2 a 1:0). Bohužel od února se ukázalo, že kádr je úzký a nakonec se i zdálo, že vypadne z pozice pro play-off. Povedeným finišem si ale Reds zajistili 6. místo. V play-off byla tentokrát soupeřem Swansea, po výsledku 0:0 na City Ground však tým ve Walesu prohrál 1:3.
Výsledky v sezoně

2009/2010
Championship (Division One) - 3. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Robert Earnshaw - 17 gólů

 

Pozměněná sestava Forest se několik úvodních kol sehrávala, ovšem pak se tým rozjel k parádním výkonům, které vyústily v nejlepší sezonu od sestupu z Premier League v roce 1999. Nejkvalitnější fotbal předváděli Reds na přelomu prosince a ledna, kdy se zdálo, že by se mohli prosadit do top two. O přímou postupovou pozici tým bojoval až do dubna, nakonec z toho bylo 3. místo. Bohužel, v play-off přišlo nečekané vyřazení od v tabulce šestého Blackpoolu.
Zasloužený titul pro hráče roku získal brankář Lee Camp, velkými oporami byli též Chris Gunter, Paul McKenna, Radoslaw Majewski, Paul Anderson.
Výsledky v sezoně


2008/2009

Championship (Division One) - 19. místo, FA Cup - 4. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Robert Earnshaw - 17 gólů

Po tříleté přestávce se Reds vrátili do druhé ligy a od úvodních kol se potýkali se dvěma zásadními problémy - úzký kádr a nezkušenost většiny hráčů. Důsledkem toho byl propad na sestupové pozice, kde se Forest nacházeli po většinu roku 2008. Po odchodu manažera Calderwooda tým na čas převzal trenér rezervy John Pemberton, s týmem třikrát vyhrál a pak ho předal nově příchozímu manažerovi Billymu Daviesovi (ex-Derby, ex-Preston). Tomu se díky sérii hostování (Gunter, Blackstock, Osbourne, McSheffrey) podařilo osvěžit kádr a velmi dobrým závěrem vyvedl mužstvo mimo nebezpečí. Největší oporou týmu byl záložník Chris Cohen.
Více informací zde


2007/2008
League One (Division Two) - 2. místo, FA Cup - 2. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Junior Agogo - 13 gólů

Tři roky agónie ve třetí lize skončily! Forest sice postoupili s obrovským štěstím, v posledním kole museli spoléhat na výpomoc jiných, ale nakonec se přece jen podařilo druhé příčky zajišťující přímý postup do Championship. Tým podával poměrně dost nevyrovnané výkony, manažer Calderwood byl silně kritizován za svou taktiku, za to, že v lednu nedokázal přivábit na City Ground posily atd. Ale konec dobrý, všechno dobré. Reds z posledních sedmi zápasů šest vyhráli, a tato série rozhodla. Hra vycházela především z pevné obrany, která asi jako jediná řada v sestavě hrála ve stabilním složení - Chambers, Morgan, Wilson, Bennett.
Výsledky v sezoně
Hráčský kádr a tabulka střelců

2006/2007
League One (Division Two) - 4. místo (semifinále play-off), FA Cup - 4. kolo, League Cup - 1. kolo
Nejlepší střelec: Grant Holt - 17 gólů

Kris Commons v play-off proti YeoviluPostup ze třetí ligy nevyšel ani na druhý pokus, i když to vypadalo slibně. Forest, vedeni novým manažerem Colinem Calderwoodem, měli skvělý start a až do konce prosince soutěž vedli (jednu chvíli i o sedm bodů!). Na přelomu roku ale přišel zkrat a zpět na jedno ze dvou přímých postupových míst se Reds už nevrátili. Do play-off se tým dostal přesvědčivě, ale tam si kalich hořkosti vypil do dna... V prvním utkání semifinále v Yeovilu Forest vyhráli 2:0 a odveta na City Ground měla být formalitou. Ovšem Calderwoodovi svěřenci neuvěřitelně prohráli 2:5 v prodloužení! Calderwood sice přivedl některé zajímavé hráče (brankář Smith, útočník Agogo, v zimě obránce Chambers), mužstvo ale herně nijak neexcelovalo a soupeře nepřehrávalo.
Výsledky v sezoně
Hráčský kádr

2005/2006
League One (Division Two) - 7. místo, FA Cup - 2. kolo, League Cup - 1. kolo, LDV Vans Trophy - 1. kolo
Nejlepší střelec: Ian Breckin, Nathan Tyson - 10 gólů

Ian McPharland a  
        Frank Barlow  Forest po mnoha letech hráli až třetí nejvyšší soutěž a byli hlavním favoritem na postup. Přestože se tým celkem solidně posílil - ať už před sezonou nebo v jejím průběhu - výsledky se nedostavovaly, tým se trápil ve středu tabulky. Dnes už je jasné, že chyba byla především na straně manažera Garyho Megsona. Stále ordinoval mužstvu příliš defenzivní styl, stavěl hráče na jiné pozice. Přesto mu slouží ke cti, že přivedl do klubu kvalitní hráče jako Nathan Tyson, Grant Holt, Gary Holt, Julian Bennett či Ian Breckin. Ovšem tým za jeho působení na lavičce nefungoval. Krátce po porážce v Oldhamu (14. února) na svůj post rezignoval. Tým převzala dvojice Ian McPharland - Frank Barlow a Forest najednou začali vyhrávat. Nebývalou sérií dobrých výsledků se Reds vyšvihli až na místo zaručující play-off, bohužel samotný finiš sezony už nevyšel, o jednu příčku nám kvalifikace o Championship utekla.
Více informací o sezoně 2005/2006 najdete zde.

2004/2005
Division One (Coca Cola Championship) - 23. místo, FA Cup - 5. kolo, League Cup - osmifinále
Nejlepší střelec: Gaeth Taylor - 11 gólů

Gary MegsonSezona, která skončila nečekanou katastrofou. Na jejím startu jsme byli favority alespoň na účast v play-off, fanoušci byli lákáni ke koupi permanentek sloganem "Are you sure about promotion?" Jenže letní příprava pod vedením Joe Kinneara byla katastrofální (např. nesmyslné turné po USA), manažer navíc v úvodu sezony lpěl na hráčích, kteří byli naprosto z formy. Bohužel, ani majitel klubu nepomohl investicemi do nových hráčů. Po porážce s Derby Kinnear rezignoval, mužstvo převzal jeho asistent Mick Harford. Ale ani s ním se věci neotočily správným směrem, a tak v lednu klub angažoval manažera Garyho Megsona. Ten se snažil udělat možná až příliš mnoho změn najednou, především naordinoval týmu herní styl, který nefungoval. Nevyhnutelným výsledkem byl sestup do III. ligy, pro Forest první za posledních 54 let. 
Více informací o sezoně 2004/2005 najdete zde.


2003/2004
Division One - 14. místo, FA Cup - 4. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Andy Reid - 13 gólů

Andy ReidSezona plná očekávání dopadla úplně jinak. Chybou bylo, že během léta odešlo několik opor a náhrady za ně klub neobstaral. Již 13. září si zlomil nohu nejlepší střelec předchozí sezony David Johnson a s týmem to začalo jít z kopce. Od 1. listopadu Forest nedokázali vyhrát 14 utkání za sebou, a tak se musel poroučet manažer Paul Hart. Forest byli v pásmu sestupu, ale pod vedením Joe Kinneara zvládli konec sezony skvěle, z posledních 17 utkání prohráli jen dvě. Pomohli k tomu i hráči, které Kinnear získal na hostování - brankář Gerrard, obránci Impey a Rogers, záložník Evans a útočník Barmby. 
Více informací o sezoně 2003/2004 najdete
zde.
Komentář: Opravdu zvláštní sezona

2002/2003
Division One - 6. místo (semifinále play-off), FA Cup - 3. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: David Johnson - 27 gólů

Naplno se začala projevovat systematická práce manažera Paula Harta. Navzdory všem očekáváním se Forest od začátku ligy pohybovali v horních patrech tabulky. Vynikající střeleckou formu prokázal David Johnson, k němuž se pak přidal i Marlon Harewood. Do obrany se vrátil veterán Des Walker a vedle něj podával skvělé výkony mladý Michael Dawson. V lednu sice odešel David Prutton (za 2,5 milionu liber), ale na závěr sezony posílil tým Darren Huckerby z Machesteru City. Bylo jasné, že se Reds chtějí poprat o Premier League. V play-off se Forest střetli se Sheffieldem United, po výsledcích 1:1 a 3:4 v prodloužení byli nešťastně vyřazeni.  
Více informací o sezoně 2002/2003 najdete
zde.

2001/2002
Division One - 16. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 3. kolo
Nejlepší střelec: Marlon Harewood - 11 gólů

V létě klub opustil manažer David Platt (odešel k anglické reprezentaci do 21 let), jehož nahradil Paul Hart, dosavadní šéf fotbalové akademie NFFC. Hart vyhlásil pětiletý "plán obnovy", během něhož by se Forest měli vrátit zpět do Premier League. Zpočátku se zdálo, že tým pod jeho vedením bude již v této sezoně bojovat o příčky zajišťující play-off. Jenže se naplno projevila zoufalá finanční situace klubu. Musela se řešit odchodem hráčů s největšími platy (Alan Rogers, Andy Johnson, Chris Bart-Williams, Stern John), v únoru byl za 5 milionů liber prodán do Newcastlu 19letý Jermaine Jenas, jeden z největších talentů a produkt akademie.Oslabené mužstvo nakonec skončilo v dolní polovině tabulky, ale s optimističtějším výhledem do budoucnosti. Majoritní podíl akcií získal Nigel Doughty, úspěšný byznysman a dlouholetý fanda Forest.


2000/2001
Division One - 11. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 1. kolo
Nejlepší střelec: Chris Bart-Williams - 14 gólů

Chris Bart-WilliamsPo předchozí nevydařené sezoně se manažer Platt poučil z chyb a tým hrál až téměř do konce ligy o 6. příčku, zajišťující play-off. Kuriozitou bylo, že nejlepším střelcem se stal Chris Bart-Williams - tento ofenzivní záložník odehrál sezonu na místě středního obránce nebo libera a góly dával hlavně ze standardních situací. Největší investicí byl nákup útočníka Davida Johnsona z Ipswiche za 3 miliony liber uprostřed sezony. O lepší pozici v konečné tabulce se Forest připravili ztrátami v domácím prostředí.

1999/2000
Division One - 14. místo, FA Cup - 4. kolo, League Cup - 3. kolo
Nejlepší střelci: Dougie Freedman a Alan Rogers - 9 gólů

Novým manažerem byl jmenován bývalý anglický reprezentant David Platt, který měl s trénováním minimální zkušenosti - měl za sebou vlastně jen velmi neúspěšné působení v Sampdorii Janov. Plattovi tehdy bylo teprve 33 let, takže se počítalo s tím, že bude ještě hrát. Nastoupil ale jen ke třem zápasům, jednou byl navíc vyloučený.
Po sestupu z Premier League řada hráčů odešla (mj. Van Hooijdonk do Vitesse Arnhem), Platt však dostal od nového vedení prostředky na doplnění kádru. A na burze nelenil - z Itálie přivedl trojici Petrachi, Mannini, Matrecano, z Aston Villy přišel Riccardo Scimeca, během sezony např. Jim Brennan, Stern John, Tony Vaughan, Colin Calderwood, 10 zápasů na City Ground hostoval někdejší kanonýr Arsenalu Ian Wright. Ovšem nedařilo se. Problém byl v tom, že Platt nedokázal najít hráči odpovídající post v sestavě, navíc lpěl na italské verzi systému 3-5-2 s třemi obránci v řadě. Ke cti naopak Plattovi slouží, že se snažil do týmu zabudovat mladé hráče z Hartovy akademie (David Prutton, Chris Doig...).1998/99
Premier League - 20. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 4. kolo
Nejlepší střelec: Dougie Freedman - 9 gólů

Hned po postupu přišla studená sprcha. Vedení oznámilo, že na nové posily dá k dispozici jen 3 miliony liber. Navíc za zády manažera Bassetta prodalo střelce Campbella do tureckého Trabzonsporu, Coopera do Middlesbroughu a Van Hooijdonk začal na protest proti špatné přestupové politice klubu stávkovat! Před začátkem sezony přišly jen průměrné a nezkušené posily Dougie Freedman (Wolves) Jean-Claude Darcheville (Rennes), Matthieu Louis-Jean (Le Havre) a Nigel Quashie (Q. P. R.). Po třech kolech měli sice NFFC šest bodů, ale pak začali v tabulce klesat. Začátkem října se sice do sestavy vrátil Van Hooijdonk (poté, co se ho nepodařilo výhodně prodat), ale v zápasech Premier League se už zdaleka tolik neprosazoval. V lednu byl odvolán Dave Bassett, jeho místo zaujal starý praktik Ron Atkinson, ale ani on už nedokázal potápějící se koráb zachránit. V době, kdy už bylo o sestupu rozhodnuto, byl za slušnou cenu 5 milionů liber prodán Steve Stone do Aston Villy.


1997/98
Division One - 1. místo, FA Cup - 3. kolo, League Cup - 2. kolo
Nejlepší střelec: Pierre Van Hooijdonk - 29 gólů

Colin Cooper

Před sezonou odešel do Newcastlu Stuart Pearce, legenda a symbol předchozích deseti let. Kromě něj opustili City Ground mj. Alfie Haaland (Leeds) a Bryan Roy (Hertha BSC). Ačkoli se nový manažer Dave Bassett netěšil kdovíjaké přízni fanoušků (kde předtím byl, hrály jeho týmy systém nakopávaných míčů), soutěž pod jeho vedením zvládli Forest skvěle. Povedly se mu posily (Alan Rogers, Andy Johnson, Jon Olav Hjelde, Thierry Bonalair, Dave Beasant), především ale zazářil útočník Pierre Van Hooijdonk. Stal se nejlepším střelcem Division One a měl hlavní zásluhu na 1. místě a návratu mezi elitu. Oporami byli také brankář Dave Beasant, střední obránce Colin Cooper a Van Hooijdonkův partner v útoku Kevin Campbell.

 


1996/97
Premier League - 20. místo, FA Cup - 5. kolo, League Cup - 3. kolo
Nejlepší střelci: Kevin Campbell a Alfie Haaland - 6 gólů

Stuart Pearce

 

Manažer Frank Clark na letním přestupovém trhu příliš neuspěl, získal stárnoucího střelce Deana Saunderse a chorvatského stopera Nikolu Jerkana. Sezona začala skvělým vítězstvím 3:0 v Coventry, ale pak to šlo od desíti k pěti. Výkony mužstva hodně ovlivnilo těžké zranění záložníka Steve Stonea. Po dlouhé sérii bez vítězství byl Clark v prosinci odvolán a hrajícím manažerem se stal Stuart Pearce. Hned napoprvé přivedl tým k vítězství 2:1 nad Arsenalem! Dočasné zlepšení přineslo naději, ale nakonec se sestupu po třech letech v Premier League napodařilo zabránit. V zimě došlo také k události, která poznamenala život klubu v několika nadcházejících letech. Kontrolu nad klubem získalo Bridgford Consortium reprezentované lidmi jako Nigel Wray, Irving Scholar a Phil Soar. Budoucnost ukázala, že šlo o strašlivou chybu. Nové vedení hned po nástupu koupilo nizozemského střelce Pierre Van Hooijdonka z Celtiku Glagow a přivedlo Dave Bassetta jako generálního manažera. A slíbilo další miliony na posily...

1995/96
Premier League - 9. místo, FA Cup - čtvrtfinále, League Cup - 2. kolo, UEFA Cup - čtvrtfinále
Nejlepší střelci: Jason Lee, Brian Roy a Ian Woan - 8 gólů
 
Za rekordních 8,5 milionu liber byl do Liverpoolu prodán kanonýr Stan Collymore (přišli Kevin Campbell, Chris Bart-Williams a jedna z nejhorších posil v dějinách klubu, Ital Andrea Silenzi). Jeho absence byla velmi citelná, i když tato sezona byla poměrně úspěšná, zejména na pohárovém poli. V FA Cupu se Forest dostali do čtvrtfinále a mezi nejlepších osm týmů postoupili i v Poháru UEFA, kde je zastavil pozdější vítěz Bayern Mnichov.


1994/95
Premier League - 3. místo, FA Cup - 4. kolo, League Cup - 4. kolo
Nejlepší střelec: Stan Collymore - 22 gólů
 
Návrat do Premier League v přímo excelentní formě! V úvodních 11 zápasech NFFC nepoznali porážku a hráli o čelo tabulky. Určitý pokles výkonnosti přišel v lednu a únoru, ale závěr byl opět vynikající - z 12 posledních zápasů 9 vítězství a tři remízy. Sezona zůstává v paměti i díky dvěma skvělým vítězstvím venku: 2:1 na Old Trafford a 7:1 na Hillsborough. Hvězdou týmu byl střelec Stan Collymore, zdatně mu sekundoval Bryan Roy (posila z italské Foggie), výbornou sezonu odehráli Steve Stone, Colin Cooper, Stuart Pearce a rovněž Lars Bohinen.