Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Sezona 2012/13 - 1. díl (červenec až prosinec)

Nedávno skončená sezona byla pro Forest zase jednou nevídaným kolotočem změn. Zažili jsme čtyři manažery. Zakusili jsme období naděje, zmaru, nebývalého optimismu i hlubokého zklamání. Viděli jsme spoustu povedených zápasů. A v každém případě jsme na tom lépe než na konci předcházejícího ročníku.

Již na konci sezony 2011/12, kdy se Forest zachraňovali v Championship, se mohutně spekulovalo o převzetí klubu novými vlastníky. Po smrti předchozího majitele Nigela Doughtyho se situace zdála být velice nejistá, nebylo jasné, jestli Nottingham Forest mají pro další období vůbec nějakou budoucnost. V týmu navíc bylo celkem dost hostujících hráčů, a tak kádr byl na začátku léta velice úzký. Smlouva skončila McClearymu, nejlepšímu hráči ročníku 2011/12, který odešel do Readingu, na začátku července zamířil do Ipswiche podobným způsobem také Chambers.

Když 9. července zahájil Steve Cotterill první trénink před novou sezonou, měl jen 17 hráčů, mezi nimiž byli i hráči rezervního týmu. Po skončení smlouvy totiž zamával řece Trent také Joel Lynch, jehož zaměstnavatelem se stal Huddersfield.To už se ale blížily zásadní změny. Již den nato oznámil kuvajtský byznysmen Fawaz Al-Hasawi, že se stává novým majoritním vlastníkem NFFC, následně si k sobě pozval Steva Cotterilla, aby mu oznámil, že s jeho službami již nepočítá. Fanouškovskou obec omámilo vzrušení, už se neslo vzduchem, že novým manažerem bude bývalý boss Wolverhamptonu Mick McCarthy.

Zkušený irský harcovník nabídku odmítl, manažerem se nestal ani Harry Redknapp či Alex McLeish, a tak na tiskovce Kuvajťané mohli představit jen nový dres pro domácí zápasy. Ale kromě jiného vypustili řadu zajímavých informací - především dali najevo své ambice dostat klub tam, kde před lety běžně působil, tedy do nejvyšší soutěže. Ale že to nebude hned, že cesta může pár let trvat.

Kádr skutečně doznal v dalších týdnech mnoha změn - za 2 miliony liber sice odešel do Readingu dlouholetý pravý bek Chris Gunter, ale na tento transfer se mělo brzy zapomenout. Al-Hasawiové rozhodli, že přebudování týmu bude probíhat pod dohledem nového manažera Seana O’Driscolla, který ještě na jaře dělal asistenta Cotterillovi, ale po sezoně už začal šéfovat Crawley. Na City Ground se ovšem rád vrátil.

S novým manažerem se roztrhl pytel s příchody - do Forest přestoupili Adlene Guedioura (Wolves), Danny Collins (Stoke), Greg Halford (Portsmouth), Dan Harding (Southampton), Simon Gillett (Doncaster), Simon Cox (West Brom) a Henri Lansbury (Arsenal), k tomu na hostování přišli Daniel Ayala (Norwich), Sam Hutchinson (Chelsea), Billy Sharp (Southampton), James Coppinger (Doncaster). Ven z klubu zamíili na hostování útočníci Ishmael Miller, Matt Derbyshire a David McGoldrick.

Když se ohlédneme za úvodními výsledky, nebylo to špatné, ale zase ani nic světoborného. Což se dalo očekávat, tým se přece rodil na poslední chvíli. Prvních šest zápasů sice bez porážky, ale jen dvě vítězství. Pak velmi nepříjemné dvě prohry s tradičními rivaly v Leedsu a zejména doma proti Derby. To jsme všichni trávili jen s velkými obtížemi. Ale v podobném duchu sezona pokračovala. Viděli jsme třeba skvělé vítězství doma nad Cardiffem nebo tři body po velmi dobré hře ve Wolverhamptonu. Na druhou stranu se Reds nevyhnuli nezdarům jako třeba porážce doma s Millwallem či prohře v Ipswichi po zcela bezkrevném výkonu. 

Forest se stále drželi na dosah příčkám, které byly blízko elitní šestce. V průběhu sezony se na City Ground objevili další hráči na hostování jako Jermaine Jenas, Elliott Ward či Alan Hutton. Chvílemi se zdálo, že Sean O’Driscoll stále nedokáže najít optimální sestavu, někdy to vypadalo, že neví, jakou taktiku stanovit, ale celkově působil klub pevně usazený v klidové zóně za spokojeného dohledu majitelů. To bylo ovšem jen zdání.

26. prosince Reds vypráskali Leeds 4:2 v zápase, který se všeobecně líbil. Zatímco nadšení fanoušci opouštěli stadion, spokojený manažer O’Driscoll odpovídal na tiskové konferenci na otázky novinářů. Forest byli osmí s jednobodovou ztrátou na šestý Watford. A po pár hodinách přišla rána jako z děla - Sean O’Driscoll byl odvolán!

Majitel a předseda Fawaz Al-Hasawi poděkoval O’Driscollovi za odvedenou práci, ale vyjádřil se, že proces sehrávání a tvorby týmu trvá příliš dlouho. S ohledem na blížící se přestupové okno v lednu hodlá angažovat zkušeného manažera z Premier League. Než stačil šok odeznít, byl tady další - přišel Alex McLeish. Tedy muž, který sice trénoval v Premiership, ale s Aston Villou málem sestoupil, spadl s Birminghamem (s nímž ale i postoupil) a s Rangers ve Skotsku také nebyl právě oslavovaným hrdinou. Navíc ho provázela pověst opatrného a negativního fotbalového stratéga...

Část fanoušků mu hodlala dát šanci, daleko větší část dávala najevo znechucení, zejména poté, jak bylo zameteno s O’Driscollem. Před koncem roku Reds doma urhráli remízu 2:2 se silným Crystal Palace, ale to, co přinese nejbližší budoucnost, se nikdo neodvažoval odhadovat...