Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Sezona 2012/13 - 2. díl (leden až květen)

Začátek roku 2013 neměl být pro fanoušky Reds klidným obdobím. Ani náhodou. Pravda, kdyby bylo rušno v důsledku přestupu nových borců na City Ground, prosím, to by byla jiná.

Nový manažer Alex McLeish hned 1. ledna přivezl porážku 0:3 z Blackburnu, tedy od týmu, který měl celou sezonu co dělat sám se sebou. Budiž, stane se. Že ale něco opravdu není v pořádku, signalizovala porážka v FA Cupu doma s Oldhamem 2:3. U většiny hráčů byl patrný pokles formy, mužstvo působilo zaraženě a bez lehkosti.

Ve stejné době se začalo něco málo dít i v hráčském kádru. Na hostování přišel Jara Reyes z West Bromwiche a pobyt si v Nottinghamu prodloužil také Ward z Norwiche. McLeish dal naopak nečekaně zelenou k odchodu Lee Campovi, jemuž v létě končila smlouva. Brankářská ikona nedávné minulosti sice už poslední sezonu a půl nebyla v právě skvělé formě, ale přece jen to byl dosti překvapivý tah.

Jisté zlepšení na hřišti se odrazilo ve vítězství nad Peterboroughem a remíze v Derby. Jenže na přestupovém poli bylo stále nějak mrtvo, a to McLeish údajně přicházel i proto, aby důkladně zapracoval v lednovém okně. Jediným záznamem v kolonce příchody se stal Darius Henderson z Millwallu (nepočítáme irského mladíka McLaughlina, který si ani jednou nezahrál). Všechny ostatní pokusy o lov posil ztroskotaly. Vrcholem byl kolaps již dohodnutého přestupu George Boyda 31. ledna pozdě večer. McLeish neskrýval velké zklamání a po další porážce 1:2 v Birminghamu se už hodně nahlas mluvilo o jeho nejisté budoucnosti. A 5. února se po vzájemné dohodě s majitelem a šéfem klubu Fawazem Al-Hasawim s Forest skutečně rozloučil... Bylo to ve chvíli, kdy se Reds začínali nepříjemně bodově přibližovat ohrožené oblasti v tabulce.

Okamžitě se rozběhly spekulace týkající se nového manažera. V úvahu ale připadalo vlastně jediné jméno – Billy Davies. Ve čtvrtek 7. února byl návrat postavou malého Skota potvrzen. Billy, který krátce předtím odmítl nabídku Blackpoolu, ve svém prohlášení mj. uvedl: „Vždy jsem se chtěl vrátit a dokončit práci.“  

Zároveň došlo k dalším personálním změnám v klubovém vedení, měli odejít lidé, kteří s Daviesem údajně nebyli na stejné názorové frekvenci. Fawaz se prostě rozhodl jít svému manažerovi stoprocentně na ruku. A Billy se mu v úvodu svého působení u mužstva odvděčil skvělými výsledky – po úvodní remíze s Boltonem Reds porazili Huddersfield, Charlton, Sheffield Wednesday, Ipswich, Wolves a Hull a rázem byli zase ve hře o postup, dokonce nebyl daleko ani postup přímý!

Billy Davies probudil tým, fanouškům napumpoval do žil naději a fotbal Forest najednou zase měl hlavu a patu. Staronový manažer překopal sestavu, určil hráčům stabilní posty a skoncoval s experimenty svých předchůdců.

Po sérii výher následoalo období remíz, které ukončila porážka na hřišti prvního Cardiffu. Bohužel, tým už postrádal nedávnou formu, přišly další ztráty, ale na poslední chvíli se tým ještě vzepjal. Vyhrál v Millwallu, čímž měl o co hrát i v posledním kole. To bylo tak zamotané, že popsat jeho průběh by znamenalo vytvořit další článek. Faktem ale je, že Reds na závěr doma prohráli 2:3 s Leicesterem a Foxes díky tomu postoupili do play-off.

Zklamání bylo obrovské, ale když vychladly emoce, bylo třeba uznat, že hodnocení sezony vyznívá pozitivně. Mužstvo, které se před rokem zachraňovalo, teď hrálo o postup! Nehledě na to, že se zdá, že klub má po všech těch manažerských veletočích posledních let u kormidla schopného muže s budoucností.

V týmu je hodně hráčů, na kterých se dá stavět. Příjemně překvapili Darlow a Halford, kvality ukázali či potvrdili Lansbury, Cohen, Reid, Guedioura, Majewski nebo Cox. Ti všechni by měli prodat ještě víc v sezoně nadcházející. Už začínají debaty o posilách, nechme je na jindy, ovšem jedna poznámka je na místě – hodně síly je třeba dodat obranné řadě.