Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Následující ohlédnutí patří utkáním, která řadíme k nejslavnějším v historii NFFC.

NOTTINGHAM FOREST-MALMÖ FF 1:0
30. května 1979, finále Poháru mistrů evropských zemí, Olympiastadion München
Branka Francis, 57 500 diváků

Forest: Shilton - Anderson, Burns, Lloyd, Clark, McGovern, Bowyer, Robertson, Francis, Birtles, Woodcock.
Rozhodující okamžik přišel v poslední minutě první půle - Robertsonův centr z levé strany a Francis trefuje míč hlavou! Po změně stran už Forest kontrolují hru, po devadesáti minutách se slaví vítězství v nejprestižnější klubové soutěži.

Hrdinové z Mnichova

NOTTINGHAM FOREST-HAMBURGER SV 1:0
28. května 1980, finále Poháru mistrů evropských zemí, Estadio Santiago Bernabeu, Madrid
Branka Robertson, 50 000 diváků.

Forest: Shilton - Anderson, Burns, Lloyd, Gray (Gunn), McGovern, O´Neill, Bowyer, Robertson, Mills (O´Hare), Birtles.
Po většinu utkání byli Forest pod tlakem, ale důsledná defenzivní práce neumožnila německému týmu, jehož hvězdou byl tehdy Kevin Keegan, skórovat. Jediný gól dal již v prvním poločase John Robertson.

NOTTINGHAM FOREST-LIVERPOOL 1:0
22. března 1978, opakované finále Ligového poháru, Old Trafford, Manchester
Branka Robertson (penalta), 54 350 diváků.

Forest: Woods - Anderson, Lloyd, Burns, Clark, O´Hare, O´Neill, Bowyer, Withe, Woodcock, Robertson.
Čtyři dny po remíze 0:0 ve Wembley se finále opakovalo na stadionu Manchesteru United. Vítězství zajistil John Robertson proměněním pokutového kopu (John O´Hare byl ve vápně faulován liverpoolským obráncem Thompsonem). Ligový pohár byl první trofejí, kterou Forest - tehdy nováček ligy mířící za titulem - vybojovali pod vedením Briana Clougha.

NOTTINGHAM FOREST-LUTON TOWN 2:1
2. května 1959, finále FA Cupu, Wembley, London
Branky Dwight, Wilson - Pacey, 100 000 diváků

Forest: Thompson - Whare, McDonald, Whitefoot, McKinlay, Burkitt, Dwight, Quigley, Wilson, Gray, Imlach.
Již v 8. minutě poslal naše mužstvo do vedení Roy Dwight a dvě minuty nato zvýšil Tommy Wilson. Forest byli jasně lepší, ale ještě v první půli si zlomil nohu autor první branky Dwight. A protože se tehdy nemohlo střídat, muselo mužstvo dohrát zbytek utkání o deseti! Luton sice po změně stran snížil, ale víc mu obrana dirigovaná skvělým Bobby McKinlayem nedovolila. Po 61 letech se F. A. Cup vrátil na City Ground! Je zajímavé, že všech jedenáct hráčů, kteří nastoupili ve finále, odehráli za Forest i v poháru i všechny  předchozí zápasy.

NOTTINGHAM FOREST-SOUTHAMPTON 3:2
17. března 1979, finále Ligového poháru, Wembley, London
Branky Birtles 2, Woodcock - Peach, Holmes, 100 000 diváků.

Forest: Shilton - Barrett, Clark, McGovern, Lloyd, Needham, O´Neill, A. Gemmil, Birtles, Woodcock, Robertson.
V pořadí druhý triumf v Ligovém poháru se zrodil ve vynikajícím zápase, jehož hrdinou byl útočník Garry Birtles. Tento zápas byl ve své době poněkud zastíněn vítězstvím v PMEZ, dodnes však nepochybně patří do "zlatého fondu". Pověst praví, že manažer Brian Clough nechal večer před zápasem objednat pro každého hráče dvě lahve šampaňského, aby se zbytečně nestresovali. A David Needham, který šampašké neměl rád, dostal porci ginu...

NOTTINGHAM FOREST-LUTON TOWN 3:1
9. dubna 1989, finále Ligového poháru, Wembley, London
Branky Clough 2 (1 z penalty), Webb - Harford, 76 130 diváků.

Forest: Sutton - Laws, Walker, Wilson, Pearce, Hodge, Gaynor, Webb, Clough, Chapman, Parker. Střídali Chettle a Glover.
Fantastický obrat ve druhém poločase (Luton vedl gólem z 35. minuty), jehož hlavním strůjcem byl výborně hrající Nigel Clough, přinesl vítězství v Ligovém poháru po 10 letech.

1. FC KÖLN-NOTTINGHAM FOREST 0:1
25. dubna 1979, semifinále PMEZ, Mügensdorfer Stadion, Köln
Branka Bowyer, 61 000 diváků

Forest: Shilton - Anderson, Burns, Lloyd, Clark, McGovern, O´Neill, Bowyer, Birtles, Woodcock, Robertson.
Po remíze na City Ground hřišti 3:3 byla výchozí situace velice těká. Ovšem zodpovědný výkon týmu slavil úspěch, rozhodnutí přinesla hlavička Iana Bowyera ve druhé půli. Jeho životní gól zajistil postup do prvního finále PMEZ.

NOTTINGHAM FOREST-EVERTON 3:2
6. dubna 1967, čtvrtfinále FA Cupu, City Ground, Nottingham
Branky Storey-Moore 3, 47 510 diváků

Forest: Grummitt – Hindley, Hennessey, McKinlay, Winfield, Baker (Hinton), Lyons, Barnwell, Storey-Moore, Wignall, Newton.
Do dnešního dne mnozí fanoušci Forest považují tento zápas za nejlepší a nejdramatičtější, který kdy Reds sehráli – a to se odehrál dávno před začátkem Cloughovy éry. Zápas fantasticky vyšel Ian Storey-Mooreovi, který dal tři góly, i když on sám prohlásil, že mužem zápasu byl Frank Wignall. Zápas byl jedním z vrcholů krásné sezony 1966/67, v níž Forest skončili druzí v lize a v FA Cupu postoupili do semifinále. Bohužel, v tomto utkání se zranil klíčový muž sestavy Joe Baker a právě jeho absence byla ve zbývajícím průběhu sezony příliš citelná.

NACIONAL MONTEVIDEO-NOTTINGHAM FOREST 1:0
11. února 1981, finále Interkontinentálního poháru, Tokio
Branka Victorino, 70 000 diváků

Forest: Shilton - Anderson, Lloyd, Burns. F. Gray - O´Neill, Ponte (Ward), S. Gray, Robertson - Wallace, Francis
Forest sice prohráli, ale už fakt, že dostali možnost hrát zápas o korunu pro nejlepší fotbalový klub světa, patří mezi slavné okamžiky. Už na začátku utkání Victorino překonal Shiltona, a pak se Uruguayci mohli uchýlit k pověstné defenzivě. Trevor Francis a Ian Wallace své šance bohužel neproměnili, Stuart Gray orazítkoval tyč a v posledních vteřinách obrana Nacionalu zblokovala nadějnou střelu Johna Robertsona.

NOTTINGHAM FOREST-AJAX AMSTERDAM 2:0
8. dubna 1980, semifinále PMEZ, City Ground, Nottingham
Branky Francis, Robertson (penalta), 31 244 diváků

Forest: Shilton - Anderson, Burns, Lloyd, Gray, McGovern, O´Neill, Bowles, Birtles, Francis, Robertson.
V těžkém zápase s nizozemským mistrem otevřel skóre přesnou hlavičkou Francis, druhý gól přidal z penalty Robertson. Odvetu v Amsterdamu Forest prohráli jen 0:1 a postoupili podruhé za sebou do finále PMEZ.

NOTTINGHAM FOREST-WEST HAM UNITED 4:0
14. dubna 1991, semifinále FA Cupu, Villa Park, Birmingham
Branky Crosby, Keane, Pearce, Charles, 40 041 diváků

Forest: Crossley - Charles, Walker, Chettle, Pearce, Crosby, Keane (87. Laws), Parker, Woan, Clough, Glover.
Poté, co byl ve 26. minutě vyloučený soupeřův obránce Gale, Forest jasně ovládli hru.Ve druhé půli donutili českého brankáře Luďka Mikloška čtyikrát lovit míč ze sítě. Vítězství zajistilo postup do finále FA Cupu, kde Forest nešťastně podlehli Tottenhamu 1:2 v prodloužení.

CELTIC GLASGOW-NOTTINGHAM FOREST 1:2
7. prosince 1983, 3. kolo Poháru UEFA, Celtic Park, Glasgow
Branky MacLeod - Hodge, Walsh, 66 938 diváků

Forest: Van Breukelen - Anderson, Fairclough, Hart, Swain, Wigley, Bowyer, Davenport, Hodge, Birtles, Walsh.
Skvělý skotsko-anglický duel, zápas hraný s ohromným nasazením ve fantastické atmosféře. Po remíze 0:0 doma museli Forest hrát otevřenější fotbal, v 53. minutě utišil domácí kotel Steve Hodge a o dvacet minut později zvýšil Colin Walsh. Celtic už stihl jen snížit. V Poháru UEFA Forest v sezoně 1983/84 dorazili až do semifinále, kde za skandálních okolností vypadli s Anderlechtem (dnes už je dokázané, že rozhodčí Guruceta Muro byl v odvetě v Bruselu domácím klubem podplacený).

MANCHESTER UNITED-NOTTINGHAM FOREST 1:2
17. prosince 1994, Premier League, Old Trafford, Manchetster
Branky Cantona - Collymore, Pearce, 43 744 diváků

Forest udělili neoblíbenému soupeři lekci z fotbalu. Parádní dělovkou Stana Collymora z 25 metrů se naše mužstvo ujalo vedení v první půli, druhý gól přidal kapitán Stuart Pearce. Za domácí už jen snížil Eric Cantona. Porážku Manchester neunesl, manažer Alex Ferguson si v novinách pořádně pobrečel.

MANCHESTER UNITED-NOTTINGHAM FOREST 0:4
17. prosince 1977, (Old) Division One, Old Trafford, Manchester
Branky Woodcock 2, Robertson, vlastní Greenhoff, 54 374 diváků

Jeden ze zápasů skvělé sezony 1977/78, v níž Forest jako nováček soutěže vyhrál ligu i Ligový pohár. ManU absolutně neměli nárok, jednoznačná převaha našeho mužstva vyústila v jasné vítězství.