Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory
Nicky Southall: je pro mě poctou, že jsem mohl hrát
za tak fantastický klub jako Nottingham Forest

Nicky SouthallKdyž Reds spadli do League One, přestoupil na City Ground třiatřicetiletý záložník Nicky Southall. Fanoušci brzy poznali, že je to kvalitní plejer, který si pronajal místo na pravé straně zálohy a svými výkony se zařadil mezi opory. V roce 2006 skončil za Ianem Breckinem druhý v hlasování o Hráče roku. V dresu Forest hrál rok a půl a patří k fotbalistům, kteří na City Ground zanechali pozitivní stopu. odehrál celkem 67 zápasů, v nichž nastřílel 13 gólů.
Není bez zajímavosti, že Nicky si zahrál nejen každou ligu od Premier League po League Two, ale také v dalších čtyřech nižších soutěžích od Conference níž! A přestože v lednu oslaví 42. narozeniny, stále je aktivním hráčem - momentálně působí jako hrající manažer v týmu Whitstable Town v Isthmian League, což je soutěž na sedmé úrovni anglického soutěžního žebříčku.

Za Forest jsi odehrál sezonu a půl. Jistě to nebyla nejlepší éra klubu, neboť to bylo v League One, ale tebe si z té doby stále pamatujeme jako jednoho z oblíbených hráčů tehdejšího týmu. Vzpomínáš si, jak se zrodil tvůj příchod do klubu?

Ano, pamatuju si na to, byl to opravdu zvláštní zvrat událostí. Když jsem byl v Gillinghamu, hráli jsme poslední zápas sezony proti Forest a museli jsme vyhrát, abychom se vyhnuli sestupu. Jenže zápas skončil bohužel 2:2, když vyrovnal Eugen Bopp střelou z 30 yardů, míč zapadl do branky obloučkem přes brankáře. Asi jsem tehdy musel nějak uvíznout v mysli Garyho Megsona, protože mi o tři týdny později zavolal, když jsem byl na dovolené na Kypru.

Vzpomínám si, jak jsi v utkání proti Swindonu, které jsme vyhráli 7:1, vstřelil hattrick a navíc jsi přidal dvě gólové asistence. Byl to tvůj nejlepší zápas v dresu Forest?

Tohle utkání mi zůstane v paměti na velmi velmi dlouhou dobu. Bylo pro mě obrovskou poctou vstřelit v dresu Reds hattrick na City Ground před vámi, fanoušky klubu. Úžasný pocit a nikdy na to nezapomenu.

Se kterými hráči Forest ses nejvíce přátelil během tvého působení v klubu?

Měl jsem tam v té době množství opravdu dobrých kamarádů. Už to, že v klubu byl Gary Holt, mi usnadnilo příchod - s ním jsem hrál předtím v Norwichi, kde jsem byl na tříměsíčním hostování z Boltonu, a hodně jsme drželi spolu. Bylo nás několik, co jsme chodili jednou nebo dvakrát týdně společně hrát golf - patřili sem tehdejší kapitán Ian Breckin, Kris Commons nebo James Perch. Fakt jsme byli dobří kamarádi a na golfu jsme utužovali partu, když to tak pojmenuju. naštěstí mě nikdo z nich nedokázal porazit, měl jsem tehdy handicap 6. A ještě řeknu, že jsem měl skvělý vztah s Jackem Lesterem, už když jsem byl v Grimsby. Jack byl tehdy mladý hráč a už tehdy hodně dobrý. 

Zůstáváš v kontaktu se svými tehdejšími spoluhráči z Forest?

Vlastně ne, ale kdykoliv na někoho z nich narazím, je z toho hned pár piv a pořádný pokec a sranda.

Ve Forest jsi zažil manažera Garyho Megsona. Faktem je, že dost bývalých hráčů na něj nadává a ani nám fandům nepadl do oka. Co si o něm myslíš?

Podívej, já osobně jsem s Gary Megsonem problém neměl. On mě do Forest přivedl a já jsem byl fakt šťastnej, že mi dal šanci zahrát si v klubu s takovou historickou tradicí - zvlášť když mi bylo už 33 let. Myslím, že to byl více defenzivně založený manažer a ve Forest bývalo zvykem hrát jiný fotbal a taky tady byla ozvěna té slavné historie, kdy se vyhrávaly trofeje... Takže nebyl mezi fandy populární, což je škoda, protože to byl kvalitní trenér. Hráči, které zdědil, by on možná nekupoval, protože nezapadali do jeho stylu hry.

Patřil jsi k těm lepším hráčům v ne právě radostné éře klubu. Měli jsme tehdy některé hráče, kteří byli dost špatní a zdálo se, že i jejich přístup je mizerný. Řekneš nám, kdo v tom byl nejhorší?

Abych byl fér, neviděl bych to tak. To spíš máš na mysli období předtím, než jsem do Forest přišel.

Byli jsme docela překvapeni, když jsi v lednu 2007 Forest opustil. Co tě vedlo k rozhodnutí odejít?

Ano, to bylo překvapení i pro mě. tehdy probíhalo vyjednávání o prodloužení mého kontraktu, já jsem chtěl zůstat další dva roky, ale Forest mně nabídli - kvůli mému věku - jen rok navíc. V té době do toho vstoupil Gillingham a nabídl mi smlouvu na dva a půl roku.

Jaký jsi měl vztah s fanoušky Forest?

Mám pocit, že skvělý. Řekl bych, že poznali, jaký druh výkonů ode mě mohou očekávat týden co týden a já vím, že fandové chtějí vidět a nejvíc si cení stabilní formy svých hráčů.

Celkem ve čtyřech různých obdobích jsi působil v Gillinghamu. Asi se nebudu mýlit, když řeknu, že tenhle klub máš hodně hluboko v srdci... Co nejhezčího jsi tam s fotbalem zažil?

Jasně, Gillingham je fakt pro mě něčím zvláštním. Přece jen hrát 12 let v jednom klubu ve čtyřech různých etapách asi není dnes úplně běžné. Skvělým momentem bylo to, jak jsme si zajistili postup na stadionu ve Wembley. Jediné, čeho lituju, že jsem to samé nezažil s Forest.

Fotbalové jméno sis udělal v Hartlepoolu. Jak vzpomínáš na své začátky fotbalového profesionála?

Teď po mě chceš, abych si vzpomněl na něco, co se událo už tak dávno... Začal jsem jako dorostenec v Darlingtonu, hrál jsem tam od 17 let, ale v mé druhé sezoně mi řekli, že mě vyřazují z týmu. Hodně mě to zdrtilo, protože se začalo bortit všechno, o čem jsem snil. Ale šel jsem to pak zkusit do Sheffieldu Wednesday, který vedl Ron Atkinson. Byl jsem tam tři měsíce, po nichž mi oznámili, že smlouvu nedostanu. Ale nevzdal jsem se a zavolal do Hartlepoolu, požádal jsem o zkoušku, vyhověli mi a nechali mě odehrát tréninkový zápas za zavřenými dveřmi. Dal jsem v tom utkání dva góly, po něm mě manažer, bohužel již zemřelý Cyril Knowles, legenda Spurs, vzal do kanceláře. Nabídl mi roční kontrakt a řekl, že v sobotu hraju ligový zápas. Dal jsem v něm dva góly Hullu City a od té chvíle mě nic nezastavilo.

Co je nejlepší a naopak neobtížnější na profesi fotbalisty?

Nejlepší je, když zahraješ skvělý zápas před nadšenými fanoušky, kteří se na tebe přijdou podívat. Složité je to během vánočního období, kdy musíš být velmi disciplinovaný ohledně toho co jíš a piješ, zatímco ostatní chodí po návštěvách a večírcích a užívají si se svými rodinami.

Jaké to bylo hrát za Bolton v Premier League?

Úžasné, nikdy by mě nenapadlo, že budu hrát s mistry světa a spoluhráčem mi bude někdo jako Jay-Jay Ochocha. Ale povedlo se mi to, bylo to opravdu velmi zvláštní a od těch kluků jsem se fakt hodně přiučil.

Dnes jsi hrající manažer týmu Whitstable Town. Musím uznat, že je skvělé, že pořád hraješ soutěžní fotbal, když jiní hráči tvého věku už dávno skončili. Jak si užíváš fotbal na této úrovni?

Beru jako jistý druh odměny, že jsem pro hráče něco jako otcovská figura. Rádi se mnou probírají všechny možné aspekty kolem fotbalu a já jim můžu sdělit hodně ze svých zkušeností, které jsem za léta mé kariéry nasbíral.

Jsou v týmu nějací profesionální hráči?

Ne, ale jeden fotbalista má smlouvu s podmínkami, jako kdyby byl profesionálem.

Chtěl bys v budoucnu pracovat jako fotbalový manažer? A pokud ne, tak v nějaké jiné pozici spojené s fotbalem?

Samozřejmě v to doufám, chtěl bych to dělat, protože fotbal je má profese. Pokud bych se nedostal do managementu, mohla by to být možná práce s vyhledáváním hráčů nebo dělat něco jako agent.

Zajímají tě dodnes výsledky Nottinghamu Forest? Myslíš, že by Forest mohli brzy postoupit do Premier League a dlouhodobě tam působit?

Pokaždé se dívám na výsledek Forest. Fakt jsem za Forest hrál rád, díky fandům jsem zažil skvělé pocity a říkám, že je pro mě poctou, že jsem mohl hrát za tak fantastický klub.

Nottingham Forest má fanoušky i v České republice a na Slovensku. Máš pro nás nějaký vzkaz?

Jasně. Vy, fanoušci, jste krví každého klubu, buďte pozitivně naladěni a věřte, že pokud sledujete anglický fotbal, sledujete nejlepší fotbal na světě.

A na závěr – tvoje přezdívka zní Trigger. Odkud se to vzalo?

Je to z doby, kdy jsem byl velmi mladý a dělal jsem spoustu hloupostí. Pochází vlastně z  televizního seriálu Only Fool and Horses, kde jeden týpek, co dělal různé legrační věci, měl právě takové jméno.

Takže, Nicky, díky moc za rozhovor, a ať se ti daří ve sportovním i osobním životě!

Také díky, hodně štěstí a doufejme, že Nottingham Forest tuto sezonu postoupí do Premier League.

 

 


Tabulka Championship