Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory


 

 

1975-1994

1975:

Po odchodu Allana Browna se 6. ledna stal manažerem Brian Clough, kterého na podzim 1974 vyhodili po krátkém angažmá v Leedsu. V tabulce skončili Forest na 16. místě. Začíná postupná přestavba týmu. Z Leedsu přišli Cloughovi muži John O’Hare a John McGovern. Forest hráli jako první anglický tým v Perském zálivu (remíza s Katarem 1:1).
1976:
Asistentem Clougha se stal jeho dlouholetý kolega z předchozích působišť v Hartlepoolu, Derby a Brightonu Peter Taylor, z Coventry přišel stoper Larry Lloyd. Vítězství v Anglo/Scottish Cupu. Další průlom do historie – Forest hrají s Peterborough United vůbec poprvé F. A. Cup 1. ledna. V lize 8. místo.
1976/77:
Třetí místo ve druhé lize, což znamenalo návrat do First Division. Hráčem roku zvolili fanoušci Forest útočníka Tonyho Woodcocka, který obzvlášť ve druhé polovině sezony chytil famózní formu. Funkcionáři ocenili Johna Robertsona titulem Player of the Season v Division Two.
1977/78:
Nesmírně úspěšná sezona. Clough s Taylorem angažují klíčové posily Kennyho Burnse, v průběhu podzimu brankáře Petera Shiltona a záložníka Archie Gemmillla. Forest od prvních kol dominují ligové soutěži, jako nováček senzačně získávají titul a navíc vítězí i v Ligovém poháru (ve finále nad Liverpoolem). Řada individuálních ocenění pro hráče (Peter Shilton, John Robertson, Tony Woodcock, Kenny Burns). Brian Clough se stal manažerem roku. Archie Gemmill, John obertson a Kenny Burns reprezentovali Skotsko na mistrovství světa v Argentině.
1978/79:
Slavný triumf v Poháru mistrů evropských zemí. Základy k němu postavilo vyřazení Liverpoolu, obhájce trofeje, již v 1. kole souteže (2:0 a 0:0). Po nesmírně dramatickém semifinále s 1. FC Köln (3:3 a 1:0) Forest vítězí ve finále v Mnichově 1:0 nad švédským mistrem Malmö FF. Obhajoba titulu v Ligovém poháru (ve Wembley 3:2 nad Southamptonem) a 2. místo v lize. Z Birminghamu přišel v únoru 1979 Trevor Francis za tehdy světově rekordní sumu 1 milion liber. Začala se stavět nová tribuna místo starého East Stand.

1979/80:
Během sezony odehráli Forest rekordních 80 zápasů. Obhajoba Poháru mistrů, ve finále v Madridu Forest zvítězili nad Hamburger SV 1:0 především díky heroickému výkonu brankáře Shiltona a stoperské dvojice Lloyd-Burns. Potřetí za sebou finále Ligového poháru, tentokrát však Forest nestačili na Wolves (0:1). Páté místo v lize. Na konci sezony byla dostavěna tribuna Executive Stand. 
1980/81:
Přišel první zahraniční hráč v historii klubu, Švýcar Raimondo Ponte z Grasshoppers Curych. Na podzim 1980 přestoupil do Manchesteru United Garry Birtles za 1,25 milionu liber (před pár lety ho Clough koupil za 2 000 liber z provinčního Long Eaton United). V PMEZ Forest vypadli již v prvním kole s bulharským CSKA Sofia. Sedmé místo v lize. Tým cestoval do Tokia k zápasu Interkontinentálního poháru proti Nacionalu Montevideo, který smolně prohrál 0:1.
1981/82:
Začíná poměrně výrazná generační obměna, odcházejí opory Larry Lloyd, Martin O’Neill, Frank Gray, John O’Hare, Trevor Francis. Vrací se Garry Birtles. V lize 12. místo.
1982/83:
Před sezonou odešel brankář Peter Shilton, jehož nahradil Holanďan Hans Van Breukelen. V lize 5. místo, což opět zajistilo start v Evropě, tentokrát v Poháru UEFA.
1983/84:
Vydařená sezona, v lize 3. místo a postup do semifinále Poháru UEFA, kde byli Forest vyřazeni Anderlechtem kvůli tomu, že belgický klub v odvetě podplatil rozhodčího (což se po letech prokázalo). Hráčem roku byl zvolen Chris Fairclough.
1984/85:
Zklamání v Poháru UEFA, tým FC Bruggy vyřadil Forest již v 1. kole. Odešel mj. Viv Anderson, na City Ground naopak zamířili Johnny Metgod z Realu Madrid a Franz Carr z Blackburnu. V lize 9. místo.
1985/86:
Velké změny v kádru, přišli Neil Webb, Ian Butterworth, Stuart Pearce, Brian Rice a z Derby se vrátil John Robertson. Naopak odešli Paul Hart, Kenny Swain, Steve Hodge, Steve Wigley, Jim McInally a Peter Davenport. 8. místo v lize.
1986/87:
Omlazené mužstvo obsadilo v lize znovu 8. místo. Přišli Paul Wilkinson, Colin Foster a Kjetil Osvold. 
1987/88:
Po čtyřech letech opět 3. místo v lize a semifinále F. A. Cupu. V evropských soutěžích však Reds kvůli trestu pro anglické kluby startovat nemohli. Novými hráči v týmu byli mj. Tommy Gaynor, Nigel Jemson a Gary Parker.
1988/89:
Skvělá sezona - vítězství v Ligovém poháru a Simond Cupu (obě finále se hrála ve Wembley), semifinále F. A. Cupu a 3. místo v lize. Vše ovšem poněkud zastínila tragédie na stadionu Hillsborough, kde se v semifinále F. A. Cupu střetli Forest s Liverpoolem.
1989/90:
Obhajoba Ligového poháru po vítězství 1:0 nad Oldhamem. V lize Forest obsadili 9. příčku. Stuart Pearce, Des Walker a Steve Hodge hráli na MS v Itálii.
1990/91:
Po 32 letech stanuli Forest ve finále F. A. Cupu, bohužel nestačili na Tottenham, podlehli mu 1:2 v prodloužení. Novými posilami byli např. Roy Keane a Carl Tiler.
1991/92:
Vítězství v Zenith Data Systems Cupu a finále v Ligovém poháru. Nejlepším střelcem byl Teddy Sheringham. Odešli Carr, Hodge, Jemson, Parker a Sutton, v létě i Walker.
1992/93:
Konec jedné éry. Forest skončili v Premier League (tehdy se hrál její 1. ročník) poslední a Brian Clough po 18 letech skončil s manažerskou prací. Po nevydařené sezoně, kdy mnoho zápasů skončilo těsnou nebo jinak nešťastnou prohrou, odešla řada hráčů (např. Roy Keane, Nigel Clough). Pozitivum? Otevření nové tribuny Bridgford Stand.
1993/94: 
Nový manažer Frank Clark zvládl úkol na výbornou, hned zajistil klubu návrat do nejvyšší soutěže, ačkoliv až do podzimních měsíců to na velkou slávu nevypadalo. K oporám patřili i noví hráči Colin Cooper a Stan Collymore.