Forest story
Legendy
Brian Clough
Manažeři
Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy

Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovoryTony Woodcock

Pozice: útočník
Datum narození: 6. prosince 1955
Národnost: Anglie
Debut za Forest: 24. dubna 1974: Aston Villa-Forest 3:1
Statistika za Forest: zápasy - liga 133, FA Cup 14, League Cup 21. Góly - liga 36, FA Cup 10, League Cup - 2

Útočník, jehož zdobila rychlost a pohotové zakončení, byl velmi důležitým členem týmu Briana Clougha na konci 70. let. Jeho výkony ho vytáhly až do reprezentace. Ač velký talent, cesta do základní sestavy pro něj nebyla jednoduchá.

Odchovanec Forest odehrál jako 18letý mladík poslední dva ligové zápasy sezony 1973/74, ale pak se na delší dobu ztratil v rezervě. Pomohlo mu hostování v Lincolnu a Doncasteru, kde ukázal, že se umí střelecky prosazovat.

"Věděl jsem, že některé kluby o mě mají zájem, a tak jsem si u Cloughieho vyžádal rozhovor," vzpomíná Tony. "Ptal jsem se ho, jestli mě vůbec ještě chce, jinak ať mě nechá jít. Myslím, že si tehdy uvědomil, že něco ve mně je. Prostě se zeptal, na jakém místě v sestavě chci hrát!"

Woodcock již patřil k oporám týmu Reds ve druhé polovině postupové sezony 1976/77 z II. ligy. Jeho kvality spatřila fotbalová Anglie v plné parádě v ročníku následujícím, kdy Tony vytvořil skvělou útočnou dvojici s Peterem Withem. Když Forest postoupili do nejvyšší soutěže, Woodcock s obzvlášť velkým očekáváním vyhlížel los a zápas s Manchesterem United. "Jako kluk jsem obdivoval Denise Lawa a vždy jsem toužil zahrát si na Old Trafford." Když Forest na slavný manchesterský stadion 17. prosince 1977 zavítali, byli usazeni na čele tabulky a United vypráskali 4:0. Tony vstřelil dva góly a k tomu si ještě po jedné jeho další střele dal Greenhoff vlastní branku.

Woodcock prožíval skvělé období. S Forest na jaře 1978 slavil mistrovský titul, byl vyhlášen nejlepším mladým hráčem sezony, vyhrál také Ligový pohár a zapsal si první starty za Anglii. I sezona 1978/79 byla plná úspěchů. To už hrál v útočné dvojici s Gary Birtlesem a právě tito dva se gólově podíleli na vítězství v dalším finále Ligového poháru. A v květnu 1979 přišel největší úspěch Woodcockovy kariéry, když Forest získali ušatou trofej pro nejlepší tým Poháru mistrů evropských zemí.

Tony pokračoval ve velmi dobrých výkonech i na podzim příští sezony, v říjnu měl na kontě již 11 gólů. Po hattricku do sítě Middlesbrough absolvoval rozhovor s Brianem Cloughem, jehož tématem bylo uzavření nové smlouvy. Manažer po jeho střelecké explozi proti Boro dokonce prohlásil: "To je dobrá cesta jak začt vyjednávání."

Jenže v listopadu přišel šok - Woodcock přestoupil do německého 1. FC Köln za 650 000 liber, což byl tehdy rekord Bundesligy. Tony přiznal, že vždy toužil zahrát si v Evropě, Köln ho sledoval od semifinále PMEZ na jaře 1979. Každopádně to znamenalo, že útočník Reds nebyl u obhajoby Poháru mistrů na madridském Santiago Bernabeu v květnu následujícího roku.

Po třech letech v západním Německu se Woodcock vrátil do Anglie, přestoupil do Arsenalu, kde se stal Hráčem roku 1983 a během 169 zápasů vstřelil 65 gólů. V létě 1986 znovu zamířil do 1. FC Köln a o dva roky později do druholigové Fortuny Köln, kde zahájil i trenérskou kariéru. Roli kouče si později vyzkoušel i ve VfB Lipsko. Tony se usadil v Německu, i když jako trenér příliš neprorazil, podle posledních zpráv ale momentálně žije v Londýně.

V letech 1978 až 1986 odehrál 42 zápasů za Anglii, v nichž šestnáctkrát skóroval.

 

 

 

 Tabulka Championship

Další profily:
Garry Birtles
John Robertson