Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Nejlepší krajní obránci Forest

Je pravdou, že se o fanoušcích Nottinghamu Forest často říká, že jsme příliš zahleděni do historie. A proč vlastně ne? Když ji máme tak zajímavou, není na škodu si čas od času nějakou kapitolu z minulých časů připomenout! V novém seriálu se subjektivním pohledem autora těchto stránek podíváme na nejlepší hráče na jednotlivých postech.

U hledání nejlepších hráčů sestavy jsme začali u gólmanů (článek zde), a tak je vcelku logické, že pokračujeme zadní řadou. Podíváme se na krajní obránce, jinými slovy beky. Na výběr jich je celá řada, z těch, kteří se mezi elitní trojku nedostali, jistě zaslouží zmínku Franka Clark, který byl u ligového titulu i prvního triumfu v PMEZ, Briana Lawse, o jehož výkony na pravé straně se opíral skvělý Cloughův tým na přelomu 80. a 90. let, nebo Colina Barretta, jenž hrál výborně zejména v mistrovské sezoně 1978/79.

Přejděme tedy k triu na bedně.

3. místo
Frank Gray

Možná je tato volba pro mnohé překvapením a spousta fandů by zde radši viděla jiného Franka, již zmíněného Clarka. Jenže trochu opomíjeným faktem je, že ten toho v nejúspěšnějších sezonách mnoho neodehrál (při ligovém titulu například jen dvanáct utkání a v PMEZ tři), zatímco Gray během svého poměrně krátkého působení v dresu Reds prakticky neslezl ze hřiště a v letech 1979-1981 nastoupil ke 118 zápasem bez vystřídání a navíc vstřelil osm gólů. Frank Gray, jenž s Forest získal Pohár mistrů číslo dvě, zahájil profi kariéru v Leedsu, odkud ho Brian Clough v létě 1979 koupil za 475 00 liber. Bek s útočnými sklony vynikal také slušnou technikou, což mu umožnilo velice dobře zahrávat přímé kopy. Reprezentoval Skotsko a po dvou letech na City Ground se k lítosti mnoha fandů vrátil do Leedsu, kde se však dočkal pádu do druhé ligy.

2. místo
Viv Anderson

Odchovanec Forest, kde začínal jako šestnáctiletý už v roce 1972. Po příchodu Briana Clougha do klubu se brzy stal první volbou na pravém beku. Je jedním z hráčů, kteří mají na kontě všechny úspěchy přelomu 70. a 80. let. Pokud nebyl zraněný, do sestavy nikoho nepustil. Odehrál za klub 430 zápasů a přidal 225 gólů. Vynikal rychlostí, přesně načasovanými skluzy a dobrou střelou z dálky. V listopadu 1978 se jako první hráč černé pleti dočkal startu v anglické reprezentaci (celkem v ní odehrál 30 zápasů). V roce 1984 byl bohužel prodán do Arsenalu, pak hrál mj. za Manchester United, Sheffield Wednesday či Barnsley.

1. místo
Stuart Pearce 

Jednoznačná volba. Současný manažer Stuart Pearce nastupoval na levém beku za Forest v letech 1985-1997, pro statistiky dodejme, že přišel z Coventry a v pětatřiceti šel jako volný hráč do Newcastlu. Mezitím se stal symbolem a hráčskou legendou Reds se vším všudy. Podílel se na dvou vítězstvích v Ligovém poháru, třech třetích místech v nejvyšší anglické soutěži a jednom postupu z druhé ligy. Nepřekonatelný lídr týmu, dlouholetý kapitán, důrazný a nekompromisní obránce, skvělý střelec přímých kopů. Na hřišti by za Forest vypustil duši. Ano, přesně takový byl "Psycho" jako hráč. Na přelomu 80. a 90. let nebylo v Anglii lepšího levého beka, proto také v době, kdy král za Reds nastoupil k 76 (!) reprezentačním zápasům (celkem jich bylo 78). Jeho statistika za Forest je úchvatná - 522 zápasů a 88 gólů. Takového hráče touží mít v týmu každý trenér. Co bychom za takového lídra dnes dali!

V. S., 16. 11. 2014

Top 3 - brankáři
Top 3 - stopeři

 Tabulka Championship