Home       Aktuálně       Soupiska       Rozpis a výsledky       Komentáře       Fan club       City Ground       Vzkazy/Messages       

Forest story
Síň slávy
Legendy
Brian Clough
Manažeři

Slavné zápasy
Slavné góly
Forest v Evropě
Poslední sezony
Forest u nás
Jako první
Pohledy do historie
Stadion
Rivalové
Knihy
Fanziny
Celebrity fans
Kniha návštěv
Napište nám
Fotogalerie
Exkluzivní rozhovory

Nejlepší brankáři Forest

Je pravdou, že se o fanoušcích Nottinghamu Forest často říká, že jsme příliš zahleděni do historie. A proč vlastně ne? Když ji máme tak zajímavou, není na škodu si čas od času nějakou kapitolu z minulých časů připomenout! V novém seriálu se subjektivním pohledem autora těchto stránek podíváme na nejlepší hráče na jednotlivých postech.

U hledání nejlepších hráčů sestavy nemůžeme začít jinde než u gólmanů. Asi nebude překvapením, koho máme na prvním místě – ten ční nade všemi svými kolegy a asi o tom není žádná diskuse. Ale kromě něj se mezi tyčemi Reds vystřídalo mnoho dalších skvělých brankářů. Za všechny, kteří se do naší top 3 nedostali, jmenujme další tři: Steve Suttona, který začal chytat již na začátku 80. let a byl kromě jiného u dvou triumfů v Ligovém poháru. Dave Beasanta, který se ve veteránském věku podílel na postupu do Premier League v roce 1998 a poté i přes celkovou fotbalovou mizérii v kádru neztrácel kredit. A pak také Petera Grummitta, oporu skvělého týmu kolem Iana Storey-Moorea koncem 60. let, který dotáhl tým v roce 1967 k 2. místu v nejvyšší soutěži.

Ale teď již k elitnímu triu.

3. místo
Mark CrossleyTenhle brankář odchytal za Forest nejvíc zápasů ze všech mužů, kteří v našem klubu hájili branku. V letech 1988–2000 nastoupil k celkem 398 utkáním! A to jich mohlo být ještě víc, kdyby v závěru jeho kariéry na City Ground nedošlo ke zranění a následným tahanicím kolem jeho platu. Crossley začal jako velice mladý gólman, v jedenadvaceti se proslavil chycením penalty Garymu Linekerovi ve finále F. A. Cupu. „Norman“, jak se mu přezdívalo, ostatně byl vyhlášeným penaltovým specialistou.   Chytal trochu neortodoxním stylem, měl občas potíže s centry, na druhou stranu vynikal neuvěřitelným postřehem a situace zblízka řešil často přímo famózně. Byl jednou z opor týmu, který dosáhl na 3. místo v Premier League v roce 1995 a nezapomenutelný je hlavně jeho výkon v utkání Poháru UEFA proti Lyonu, kdy zkrátka a dobře vychytal postup.

2. místo
Hans van Breukelen

Blonďatý Holanďan přišel z FC Utrcht hrát za Nottingham Forest jako náhrada za Shiltona, a přestože v klubu působil jen dva roky, předvedl fanouškům, že je skutečně mimořádně kvalitní brankář. Vždyť také hájil branku nizozemské reprezentace, a to je co říct. Za Reds odehrál mnoho utkání, která vyloženě vychytal. Pomohl týmu k 5. příčce v lize v roce 1983 a o rok později k semifinále v Poháru UEFA. Bohužel, kvůli finančním potížím, do nichž se klub neuváženými investicemi dostal, byl posléze v létě 1984 prodán do PSV Eindhoven. Tam strávil nejlepší léta kariéry, mj. se stal v roce 1988 mistrem Evropy.

1. místo
Peter Shilton 


Na vrcholu nemůže být nikdo jiný, než „Shilts“, který stál v brance u všech zásadních úspěchů Briana Clougha – mistrovského titulu a obou Pohárech mistrů. Do týmu přišel v září 1977 z druholigového Stoke City a po 272 odehraných zápasech ho klub prodal v roce 1981. Bylo to také kvůli finančním problémům, Shilton měl totiž nadstandardní plat, který se dal jen těžko utáhnout, zvlášť v době, kdy klesaly návštěvy a Forest nehráli v evropských pohárech. Dodnes můžeme jen konstatovat, že to byla obrovská škoda, protože tento brankář měl před sebou ještě mnoho let úspěšné kariéry. Nikde už ale nedosáhl na žádnou významnější trofej. Shilton dokázal zazářit v důležitých zápasech jako třeba ve finále PMEZ 1980 v Madridu, kde vychytal Hamburger SV, nebo na podzim 1978 v Liverpoolu, kde se zásadní měrou podílel na postupu do druhého kola nejprestižnější evropské soutěže přes jejího obhájce.

V. S., 13. 10. 2014

 

Top 3 - beci
Top 3 - stopeřiTabulka Championship